Velja

Fjälkinge skola M

KommunalÅrskurs 4–6

Behöriga lärare · 2024/25

69 %

Ligger nära rikssnittet på de mått Skolverket publicerar.

Trygghet 7,8 av 10Behörighet 68,6 %
Jämför med Fjälkinge skola H

högsta meritvärdet inom 1 km · eller spara till din lista

Om Fjälkinge skola M

Fjälkinge skola M är en kommunal grundskola i Kristianstad. Skolan tar emot årskurs 4–6 och har 90 elever.

68,6 % av lärarna är behöriga, i nivå med rikssnittet och klasserna har i snitt 11,8 elever per lärare.

NATIONELLA PROV

ÅRSKURS 6

Svenska11,3

Klart under rikssnittet — −1,3 poäng mot rikssnittet 12,6

Engelska15,0

Under rikssnittet — −0,6 poäng mot rikssnittet 15,6

Matematik11,1

I linje med rikssnittet (11,4)

Godkänt i alla ämnen73,0 %

Andel elever i årskurs 6 med godkänt betyg i alla ämnen.

LÄRARE

Behöriga lärare68,6 %

I linje med rikssnittet — 2,6 mot rikssnittet (71,2 %)

Elever per lärare11,8

I linje med rikssnittet — 0,3 mot rikssnittet (12,1)

Speciallärare och specialpedagoger5,3 %

Klart mindre andel av lärarna än i snittskolan — 3,1 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

TRYGGHET OCH STUDIERO

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2025 · 29 svar · 97 % svarsfrekvens
Trygghet7,8

I linje med rikssnittet0,4 mot rikssnittet (8,2)

Studiero6,4

Över snittet+0,6 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

VAD SÄGER LÄRARNA

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2025 · 9 svar · 64 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap7,6

I linje med rikssnittet+0,3 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa7,9

Över snittet+1,0 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet6,7

I linje med rikssnittet+0,1 mot rikssnittet (6,6)

Studiero7,1

I linje med rikssnittet+0,2 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 5
Trygghet6,77,8
Studiero7,16,4

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

Om skolenheten

Huvudman: KRISTIANSTADS KOMMUN

Riddaregatan 44A, Fjälkinge

90 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Hur många behöriga lärare har Fjälkinge skola M?

68,6 % av lärarna på Fjälkinge skola M är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.

Hur trygga känner sig eleverna på Fjälkinge skola M?

I Skolenkäten 2025 fick Fjälkinge skola M trygghetsindex 7,8 av 10 från eleverna i åk 5 (rikssnitt 8,2).

Vad tycker lärarna om Fjälkinge skola M?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Fjälkinge skola M indexet 7,6 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Fjälkinge skola M klarar alla ämnen?

73,0 % av eleverna i årskurs 6 på Fjälkinge skola M har godkänt betyg i alla ämnen.

Är Fjälkinge skola M en kommunal eller fristående skola?

Fjälkinge skola M är en kommunal grundskola i Kristianstad, driven av KRISTIANSTADS KOMMUN.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register