Velja

Påskbergsskolan F-3 och fritidshem

KommunalÅrskurs 1–3

Behöriga lärare · 2024/25

94 %

Ovanligt hög lärarbehörighet — men klasserna är klart större än i snittskolan.

Behörighet 93,7 %Stora klasser
Jämför med Nyhemsskolan Varbergs Krist sk

högsta meritvärdet inom 2 km · eller spara till din lista

Om Påskbergsskolan F-3 och fritidshem

Påskbergsskolan F-3 och fritidshem är en kommunal grundskola i Varberg. Skolan tar emot årskurs 1–3 och har 150 elever.

93,7 % av lärarna är behöriga, över rikssnittet på 71,2 % och klasserna har i snitt 14,3 elever per lärare, tätare än rikssnittet på 12,1.

LÄRARE

Behöriga lärare93,7 %

Klart fler behöriga lärare än i snittskolan — +22,5 mot rikssnittet (71,2 %)

Uppåt

Elever per lärare14,3

Klart fler elever per lärare än i snittskolan — +2,2 mot rikssnittet (12,1)

Stabilt

Speciallärare och specialpedagoger14,2 %

Klart större andel av lärarna än i snittskolan — +5,8 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

VAD SÄGER LÄRARNA

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2025 · 7 svar · 70 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap8,7

Klart över snittet+1,4 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa7,8

Över snittet+0,9 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet7,6

Klart över snittet+1,0 mot rikssnittet (6,6)

Studiero7,7

Över snittet+0,8 mot rikssnittet (6,9)

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

Om skolenheten

Huvudman: VARBERGS KOMMUN

Ringvägen 97, Varberg

150 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Hur många behöriga lärare har Påskbergsskolan F-3 och fritidshem?

93,7 % av lärarna på Påskbergsskolan F-3 och fritidshem är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.

Vad tycker lärarna om Påskbergsskolan F-3 och fritidshem?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Påskbergsskolan F-3 och fritidshem indexet 8,7 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Är Påskbergsskolan F-3 och fritidshem en kommunal eller fristående skola?

Påskbergsskolan F-3 och fritidshem är en kommunal grundskola i Varberg, driven av VARBERGS KOMMUN.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register