Velja
Karta över området kring Nya Centralskolan i Virserum AB
© Lantmäteriet

Nya Centralskolan i Virserum AB

FriståendeÅrskurs 1–9Bibliotek

Meritvärde åk 9 · 2024/25

212

#2 av 3 i Hultsfred

#1 105 av 1 575 i landet

Mindre undervisningsgrupper än i snittskolan — men klart färre av lärarna är behöriga än i snittskolan.

Små grupperBehörighet 59,1 %−15 mot rikssnittet
Jämför med Albäcksskolan 1

högsta meritvärdet inom 25 km · eller spara till din lista

Meritvärdet steg 38 poäng senaste 4 åren (från 175 poäng till 212 poäng).

Om Nya Centralskolan i Virserum AB

Nya Centralskolan i Virserum AB är en fristående grundskola i Hultsfred, driven av Prolympia Virserum AB. Skolan tar emot årskurs 1–9 och har 280 elever. Skolan har eget bibliotek.

Meritvärdet i åk 9 ligger på 212,4 poäng, vilket är 14,8 poäng under rikssnittet på 227,2. Inom Hultsfred ligger kommunen som helhet på plats 184 av 287 i landet.

59,1 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 71,2 % och klasserna har i snitt 10,9 elever per lärare, glesare än rikssnittet på 12,1.

MERITVÄRDE

Skolans meritvärde212,4

Under genomsnitt

Rikssnitt227,2

14,8 poäng under rikssnittet

Snitt i Hultsfred211,6

I linje med kommunsnittet

Placering i landet#1105/1 575
Placering i Kalmar län#27/39
Placering i Hultsfred#2/3

Meritvärde — utveckling

169,6190,5211,5232,420202021202220232024
SkolanRikssnitt

NATIONELLA PROV

ÅRSKURS 9

Svenska13,0

I linje med rikssnittet (13,0)

Engelska14,0

Klart under rikssnittet — −1,8 poäng mot rikssnittet 15,8

Matematik11,2

I linje med rikssnittet (11,3)

ÅRSKURS 6

Svenska(2023/24)8,5

Klart under rikssnittet — −4,1 poäng mot rikssnittet 12,6

Engelska13,8

Klart under rikssnittet — −1,8 poäng mot rikssnittet 15,6

Matematik12,8

Klart över rikssnittet — +1,4 poäng mot rikssnittet 11,4

Betyg vs provresultat+0,5
Prov högreBetyg högre

Skolan sätter lägre betyg i förhållande till provresultaten än rikssnittet.

Skolan: +0,5Rikssnitt: +0,9

Jämför skolans genomsnittliga betygspoäng per ämne med resultat på nationella prov i svenska, engelska och matematik.

Se skolorna med störst betygsavvikelse i Sverige →

BEHÖRIGHET TILL GYMNASIET

Andel elever i årskurs 9 som uppnår behörighet till gymnasiet.

Godkänt i alla ämnen (åk 9)71,1 %

I linje med rikssnittet1,7 enheter mot rikssnittet (72,8 %)

Yrkesprogram84,2 %

De flesta elever blir behöriga15,8 % saknar behörighet

Estetiskt program78,9 %

De flesta elever blir behöriga21,1 % saknar behörighet

Naturvetenskap & teknik78,9 %

De flesta elever blir behöriga21,1 % saknar behörighet

Samhäll. & humanistiska76,3 %

De flesta elever blir behöriga23,7 % saknar behörighet

LÄRARE

Behöriga lärare59,1 %

Klart färre behöriga lärare än i snittskolan — 12,1 mot rikssnittet (71,2 %)

Stabilt

Elever per lärare10,9

Färre elever per lärare än i snittskolan — 1,2 mot rikssnittet (12,1)

Stabilt

Speciallärare och specialpedagoger5,5 %

Klart mindre andel av lärarna än i snittskolan — 2,9 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

TRYGGHET OCH STUDIERO

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2026 · 23 svar · 74 % svarsfrekvens
Trygghet7,2

Under snittet1,0 mot rikssnittet (8,2)

Studiero4,3

Klart under snittet1,5 mot rikssnittet (5,8)

Elever åk 8

Skolenkäten 2026 · 40 svar · 83 % svarsfrekvens
Trygghet8,0

I linje med rikssnittet±0,0 mot rikssnittet (8,0)

Studiero5,6

I linje med rikssnittet0,2 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

VAD SÄGER LÄRARNA

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 21 svar · 84 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap8,4

Klart över snittet+1,1 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa6,9

I linje med rikssnittet±0,0 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet7,8

Klart över snittet+1,2 mot rikssnittet (6,6)

Studiero6,9

I linje med rikssnittet±0,0 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 8
Trygghet7,88,0
Studiero6,95,6

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

Om skolenheten

Huvudman: Prolympia Virserum AB

Skolgatan 5, Virserum

280 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Vad är meritvärdet för Nya Centralskolan i Virserum AB?

Nya Centralskolan i Virserum AB har ett meritvärde på 212,4. Rikssnittet är 227,2.

Hur många behöriga lärare har Nya Centralskolan i Virserum AB?

59,1 % av lärarna på Nya Centralskolan i Virserum AB är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.

Hur trygga känner sig eleverna på Nya Centralskolan i Virserum AB?

I Skolenkäten 2026 fick Nya Centralskolan i Virserum AB trygghetsindex 8,0 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).

Vad tycker lärarna om Nya Centralskolan i Virserum AB?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Nya Centralskolan i Virserum AB indexet 8,4 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Nya Centralskolan i Virserum AB klarar alla ämnen?

71,1 % av eleverna i årskurs 9 på Nya Centralskolan i Virserum AB har godkänt betyg i alla ämnen. Rikssnittet är 72,8 %.

Är Nya Centralskolan i Virserum AB en kommunal eller fristående skola?

Nya Centralskolan i Virserum AB är en fristående grundskola i Hultsfred, driven av Prolympia Virserum AB.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register