Hoppa till innehållet
Velja

Antagningspoäng gymnasium i Stockholm

Min- och medelpoäng från antagningen 2026 för 83 skolor och 26 program i Stockholm, sorterat per program.

Antagningen 2026 · SkolverketSå räknar vi
SkolaMinMedel
Kungsh gy/Sthlms Musikgy322,5332,0
Östra Reals gymnasium312,5327,1
P A Fogelströms gymnasium307,5323,8
Viktor Rydberg gy. Odenplan312,5322,7
Campus Manilla Gymnasium305,0319,1
Sjölins Gymnasium Södermalm302,5317,7
Kungstensgymnasiet280,0311,5
Blackebergs gymnasium292,5309,5
ProCivitas Privata Gymnasium Stockholm295,0309,0
Anna Whitlocks gymnasium285,0302,3
Sjölins Gymnasium Vasastan287,5300,5
Stockholms Idrottsgymnasium275,0296,2
Bernadottegymnasiet285,0295,1
Bromma gymnasium272,5293,6
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Vasastan277,5289,9
KLARA Teoretiska Gymnasium Stockholm Norra270,0287,7
Kungsholmens Västra Gymnasium245,0282,2
KLARA Teoretiska Gymnasium Stockholm Södra265,0278,4
Franska Skolan/Ecole francaise Gymnasium267,5277,1
JENSEN Gymnasium Gamla stan260,0276,3
Påhlmans gymnasium260,0273,1
Midsommarkransens gy240,0272,0
JENSEN Gymnasium Vasastan247,5267,0
Globala gymnasiet247,5256,2
Amerikanska Gymnasiet Stockholm237,5251,5
Thorildsplans gymnasium217,5245,3
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Odenplan227,5245,0
Birger Jarls Gymnasium (A2)230,0241,6
Amerikanska Gymnasiet Stockholm Campus Frescati Hage127,5241,4
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Södra205,0240,7
Kunskapsgymnasiet Stockholm200,0231,9
Birger Jarls Gymnasium (A1)220,0231,8
Affärsgymnasiet Stockholm205,0231,5
Grillska Gymnasiet Kungsholmen195,0224,3
Järva Gymnasium197,5221,0
Tibble Gymnasium Campus Kista192,5219,8
NTI Handelsgymnasiet Stockholm192,5218,6
Spira Teoretiska Gymnasium Stora Essingen195,0217,0
Hermods Distansgymnasium197,5210,0
Betty Petterssons gymnasium167,5201,5
KLARA Teoretiska Gymnasium Stockholm Östra132,5197,7
Fryshuset Gymnasium120,0194,6
SkolaMinMedel
Södra Latins gymnasium297,5315,7
Norra Real285,0307,7
Kungsh gy/Sthlms Musikgy280,0295,1
SkolaMinMedel
Djurgymnasiet Stockholm147,5236,9
Realgymnasiet Stockholm105,0220,0
Spånga Gymnasium90,0197,2
SkolaMinMedel
Södra Latins gymnasium320,0329,2
Norra Real305,0324,8
Enskilda gymnasiet302,5317,9
Kungsh gy/Sthlms Musikgy250,0317,0
Viktor Rydberg gy. Jarlaplan307,5315,9
Anna Whitlocks gymnasium205,0309,9
Sjölins Gymnasium Södermalm285,0309,3
Viktor Rydberg gy. Odenplan297,5309,2
Kungstensgymnasiet250,0308,3
Östra Reals gymnasium215,0307,0
ProCivitas Privata Gymnasium Stockholm287,5306,0
Sjölins Gymnasium Vasastan287,5300,4
Blackebergs gymnasium282,5299,1
Stockholms Idrottsgymnasium277,5297,3
Campus Manilla Gymnasium280,0291,8
Globala gymnasiet257,5291,8
Bernadottegymnasiet272,5283,8
Franska Skolan/Ecole francaise Gymnasium270,0283,5
JENSEN Gymnasium Gamla stan262,5282,8
KLARA Teoretiska Gymnasium Stockholm Norra262,5281,3
Bromma gymnasium265,0276,5
KLARA Teoretiska Gymnasium Stockholm Södra262,5276,0
Påhlmans gymnasium262,5275,3
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Vasastan262,5273,4
Kungsholmens Västra Gymnasium162,5271,9
Midsommarkransens gy232,5271,8
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Odenplan247,5264,8
JENSEN Gymnasium Vasastan250,0262,6
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Södra242,5261,1
S:t Eriks gymnasium237,5255,2
Kristofferskolan165,0251,6
Amerikanska Gymnasiet Stockholm Campus Frescati Hage227,5249,5
Magelungens gymnasium Södermalm197,5249,0
Amerikanska Gymnasiet Stockholm227,5247,1
Thorildsplans gymnasium222,5241,7
Birger Jarls Gymnasium (A2)222,5239,8
RGRH Stockholm, Riksgymnasium för rörelsehindrade elever237,5237,5
Kunskapsgymnasiet Stockholm210,0237,1
Affärsgymnasiet Stockholm212,5232,9
Tibble Gymnasium Campus Kista205,0231,6
Sofiaängens skola180,0230,3
Spira Teoretiska Gymnasium Stora Essingen190,0226,5
Betty Petterssons gymnasium160,0225,9
Spånga Gymnasium137,5215,7
Fryshuset Gymnasium160,0213,3
Järva Gymnasium165,0209,2
Grillska Gymnasiet Liljeholmen142,5198,0
KLARA Teoretiska Gymnasium Stockholm Östra140,0196,6
Odengymnasiet130,0191,7
ESS-gymnasiet, Tjurbergsgatan127,5190,6
SkolaMinMedel
S:t Eriks gymnasium232,5266,4
SkolaMinMedel
S:t Eriks gymnasium182,5220,9
SkolaMinMedel
S:t Eriks gymnasium180,0238,5
SkolaMinMedel
Teknik & Servicegymnasiet157,5205,8
SkolaMinMedel
Sjömansskolan192,5239,5
SkolaMinMedel
Teknik & Servicegymnasiet242,5273,6
SkolaMinMedel
Kungl. Svenska Balettskolan gy232,5288,6

Ingen kan betala för en plats i listan. Velja har inga annonser och ingen koppling till skolkoncerner, vårdbolag eller kommuner. Vilka vi är

Vilka gymnasieskolor i Stockholm har antagningsstatistik?

83 gymnasieskolor i Stockholm har publicerad antagningsstatistik, fördelat på 26 program.

Vilket program i Stockholm har högst antagningspoäng?

Högst krav vid senaste antagningen hade Naturvetenskapsprogrammet på Södra Latins gymnasium — minst 332,5 i meritvärde.

Antagningen 2026 · Skolverket

Skolverkets statistik avser antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — antagningspoäng per gymnasieprogram och skola