Ranking · Västmanlands län
Mest specialpedagogisk personal i Västmanlands län
Grundskolor i Västmanlands län rangordnade efter andel speciallärare och specialpedagoger av lärarkåren.
Läs det här först
Måttet visar andelen av lärarna (heltidstjänster) som är speciallärare eller specialpedagoger, enligt Skolverket. Det är ett resursmått, inte ett resultatmått: hög nivå kan betyda att skolan satsar på stöd — men också att fler elever behöver det.
- 1SkogsbrynskolanSpec.ped. (% av lärarna) 25,5 %
- 2MunktorpsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 20,0 %
- 3MistelskolanSpec.ped. (% av lärarna) 19,8 %
- 4RomfartunaskolanSpec.ped. (% av lärarna) 18,9 %
- 5OrmkärrskolanSpec.ped. (% av lärarna) 14,6 %
- 6Hedens skolaSpec.ped. (% av lärarna) 13,8 %
- 7HammarbyskolanSpec.ped. (% av lärarna) 13,3 %
- 8HerrgärdsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 13,1 %
- 9OrrestaskolanSpec.ped. (% av lärarna) 13,0 %
- 10Strömsholms skolaSpec.ped. (% av lärarna) 12,9 %
- 10VallbyskolanSpec.ped. (% av lärarna) 12,9 %
- 12BrattbergsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 12,8 %
- 13TortunaskolanSpec.ped. (% av lärarna) 12,3 %
- 14BrandthovdaskolanSpec.ped. (% av lärarna) 11,4 %
- 15TillbergaskolanSpec.ped. (% av lärarna) 11,2 %
- 15S:t OlovsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 11,2 %
- 17Kilbo skolaSpec.ped. (% av lärarna) 10,9 %
- 17CenturiaskolanSpec.ped. (% av lärarna) 10,9 %
- 19Malmaskolan F-3Spec.ped. (% av lärarna) 10,8 %
- 20Per OlsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 10,7 %
- 21LadubacksskolanSpec.ped. (% av lärarna) 10,3 %
- 21NybyholmsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 10,3 %
- 23PersboskolanSpec.ped. (% av lärarna) 10,2 %
- 24LindboskolanSpec.ped. (% av lärarna) 10,0 %
- 25Norra VallbyskolanSpec.ped. (% av lärarna) 9,8 %
- 26FridnässkolanSpec.ped. (% av lärarna) 9,5 %
- 27HåkantorpsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 9,2 %
- 27HökåsenskolanSpec.ped. (% av lärarna) 9,2 %
- 27Gäddgårdsskolan 7-9Spec.ped. (% av lärarna) 9,2 %
- 30HällbyskolanSpec.ped. (% av lärarna) 9,0 %
- 30BäckhammarskolanSpec.ped. (% av lärarna) 9,0 %
- 32KarlbergsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,9 %
- 33Engelbrektsskolan F-3Spec.ped. (% av lärarna) 8,8 %
- 33PettersbergsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,8 %
- 33VallbyskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,8 %
- 36EkbergaskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,7 %
- 36VästerskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,7 %
- 38RönnbyskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,6 %
- 39TunboskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,5 %
- 40ViksängsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,3 %
- 41HammarskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,2 %
- 41S:ta Gertruds skolaSpec.ped. (% av lärarna) 8,2 %
- 43StureskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,0 %
- 43EmausskolanSpec.ped. (% av lärarna) 8,0 %
- 45IrstaskolanSpec.ped. (% av lärarna) 7,8 %
- 45BlåsboskolanSpec.ped. (% av lärarna) 7,8 %
- 47FredriksbergsskolanSpec.ped. (% av lärarna) 7,7 %
- 48NibbleskolanSpec.ped. (% av lärarna) 7,6 %
- 49Västerås MontessoriskolaSpec.ped. (% av lärarna) 7,4 %
- 49AlfaskolanSpec.ped. (% av lärarna) 7,4 %
Resursskolor och sjukhusskolor ingår inte i Veljas rankningar. De tar bara emot elever i behov av särskilt stöd eller elever som vårdas på sjukhus, så deras siffror går inte att jämföra med andra skolors. De har egna sidor med sina siffror, utan placering.
Andra län
← Hela landetKällor
Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: september 2026
- Skolverket — Pedagogisk personal
- Skolverkets statistik om pedagogisk personal — andel av lärarna (heltidstjänster) som är speciallärare eller specialpedagoger