Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025
6 980kr/kvm
Ett ovanligt högt sparande och energikostnader under snittet.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp | Ränta | Villkorsändras |
|---|---|---|---|
| Stadshypotek | 22 875 000 kr | 1,18 % | 2026-09-01 |
| Stadshypotek | 10 875 000 kr | 3,71 % | 2026-06-01 |
| Stadshypotek | 22 750 000 kr | 1,23 % | 2026-04-30 |
| Stadshypotek | 21 500 000 kr | 4,4 % | 2026-10-30 |
| Stadshypotek | 23 125 000 kr | 2,49 % | 2027-03-30 |
| Stadshypotek | 21 875 000 kr | 2,76 % | 2029-09-01 |
| Stadshypotek | 22 125 000 kr | 1,44 % | 2028-03-01 |
| Stadshypotek | 22 500 000 kr | 1,33 % | 2027-10-30 |
| Stadshypotek | 10 875 000 kr | 3,58 % | 2027-06-01 |
| Swedbank Hypotek | 21 000 000 kr | 2,56 % | 2028-10-25 |
| Swedbank Hypotek | 15 608 439 kr | 2,73 % | 2028-05-24 |
| Summa | 215 108 439 kr | ||
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 43 kr/kvm och år (2030) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 3,9 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm (Finansinspektionen, 2024)
Skuldsättningen ligger i linje med snittet i FI:s stickprov.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar 6,9 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger under snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Resultat och sparande
Årets resultat: 2 481 385 kr — varav avskrivningar 6 718 766 kr och räntekostnader 5 352 311 kr.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Föreningen har beslutat om höjda avgifter med 1 % från och med 2026-01-01”
Underhåll
Underhållsplan: 2025-08.
Planerat underhåll
- Dränering runt husen samt balkongrenovering
- Asfaltering
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2025: Brandskyddsunderhåll
- 2025: Utbyte av branddörrar
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 743000-3405
- Boarea bostadsrätt
- 27 670 kvm
- Total yta
- 30 816 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Nordvästra Skåne
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: I augusti 2025 genomfördes en stadgeenlig fastighetsbesiktning i samband med att HSB Skåne uppdaterade underhållsplanen. Under året utfördes brandskyddsunderhåll och utbyte av branddörrar, föreningen amorterade ca 7 500 000 kr på sina lån, och styrelsen har beslutat om 1 % höjd avgift från 2026-01-01.
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB Brf Ättekulla
Få ett mejl när en ny årsredovisning för föreningen analyseras.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB Brf Ättekulla?
Årsavgiften var 1 114 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB Brf Ättekulla?
Föreningen hade lån på 215 miljoner kronor på balansdagen. 16 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 21 % villkorsändras 2026, 26 % villkorsändras 2027, 27 % villkorsändras 2028, 10 % villkorsändras 2029. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Sätter Velja betyg på HSB Brf Ättekulla?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: Augusti 2026
- Årsredovisning 2025, HSB Brf Ättekulla i Helsingborg
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se