Hoppa till innehållet
Velja

Brf Balder

Höganäs30 lägenheter

Skuldsättning kr/kvm totalyta · räkenskapsåret 2025

7 514kr/kvm

Ett ovanligt högt sparande och energikostnader under snittet — men skuldsättningen ligger klart över snittet på 7 200 kr/kvm.

Högt sparandeHög skuldsättning
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Stadshypotek ABränta 3,85 % · villkorsändras 2027-04-304 489 000 kr
Stadshypotek ABränta 2,49 % · villkorsändras 2026-04-308 940 000 kr
Stadshypotek ABränta 3,12 % · villkorsändras 2028-03-303 825 000 kr
Stadshypotek ABränta 2,336 % · villkorsändras 2026-04-022 760 000 kr
Stadshypotek ABränta 2,6 % · villkorsändras 2026-02-12200 000 kr
Summa20 214 000 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
59 % · 12 mkr
2027
22 % · 4,5 mkr
2028
19 % · 3,8 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 14 kr/kvm och år (2026) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 1,7 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm831 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta8 336 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart över snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal per kvm totalyta: 7 514 kr/kvm.

Sparande per kvm179 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart över snittet.

Räntekänslighet10 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 10 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.

Energikostnad per kvm179 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger under snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: −131 273 kr — varav avskrivningar 642 174 kr och räntekostnader 582 085 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningens underskott 2025 beror på avskrivning av byggnad och inventarier samt högre kostnader för löpande underhåll. Avgifterna höjdes med 6 % från 1 januari 2025 och ytterligare 3 % (samt 20 kr/månad och lägenhet för bredband) från 1 januari 2026.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Den 1 januari 2025 höjdes årsavgifterna med 6 %”
  • ”Den 1 januari 2026 höjdes årsavgifterna med 3 % samt 20 kr/månad och lägenhet i höjning av kostnad för bredband”

Underhållsplan: 2025-05.

Planerat underhåll

  • 2028: OVK (utförs vart tredje år)
  • Stamspolning om 6–9 år
  • Yttre målningsarbeten

Utfört underhåll

  • 2025: Fastighetsbesiktning utförd av HSB Skåne (maj 2025), underhållsplanen uppdaterades
  • 2025: OVK utfördes i mars 2025
Organisationsnummer
769623-2813
Boarea bostadsrätt
2 425 kvm
Total yta
2 690 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Nordvästra Skåne
Redovisning
K2

Väsentliga händelser: Fastighetsbesiktning utfördes i maj 2025 av HSB Skåne och föreningens underhållsplan uppdaterades; OVK utfördes i mars 2025. Efter räkenskapsårets slut höjdes årsavgifterna med 3 % samt kostnaden för bredband med 20 kr/månad och lägenhet från 1 januari 2026.

LägeHöganäsSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Balder

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Balder?

Årsavgiften var 831 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Balder?

Föreningen hade lån på 20 miljoner kronor på balansdagen. 59 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 22 % villkorsändras 2027, 19 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Balder?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2025, Brf Balder i Höganäs
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se