Hoppa till innehållet
Velja

Brf Bella Vista i Mölle

Höganäs44 lägenheterByggd 1928

Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025

5 655kr/kvm

Ett ovanligt högt sparande och klart lägre skuldsättning än snittföreningen.

Högt sparandeLåg skuldsättningLåga energikostnader
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Swedbankränta 1,01 % · villkorsändras 2027-08-256 185 782 kr
Swedbankränta 1,01 % · villkorsändras 2028-09-254 668 414 kr
Swedbankränta 1,01 % · villkorsändras 2028-09-255 520 000 kr
Stadshypotekränta 2,369 % · villkorsändras 2026-03-01Not 10 anger även ett separat "bindning lån"-datum 2026-09-01 för detta lån (skiljer sig från räntebindningsdagen 2026-03-01); ingen omförhandling efter balansdagen är angiven.6 849 208 kr
Summa23 223 404 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
29 % · 6,8 mkr
2027
27 % · 6,2 mkr
2028
44 % · 10 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 84 kr/kvm och år (2028) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 10,1 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm836 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta5 655 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov.

Sparande per kvm411 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart över snittet.

Räntekänslighet6,8 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 6,8 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.

Energikostnad per kvm169 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart under snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: 802 439 kr — varav avskrivningar 996 350 kr och räntekostnader 264 480 kr.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Styrelsen har beslutat att höja årsavgiften med 2 % från 1 januari 2026.”

Underhållsplan: 2025-09-19.

Planerat underhåll

  • 2026: Renovering av tak och fasad A-hus
  • 2027: Renovering av tak och fasad D-hus
  • 2029: Utbyte av 3 st värmepumpar
  • 2031: Byte av externbelysning fasad

Utfört underhåll

  • 2025: Utbyte av värme-/ventilationsaggregat C-hus
  • 2025: Installation av laddplatser
Organisationsnummer
716407-0539
Boarea bostadsrätt
4 107 kvm
Total yta
4 107 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Nordvästra Skåne
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Extra stämma hölls 2025-11-01 på grund av ändring av antalet styrelseledamöter. Föreningen blev momsregistrerad under 2025 i samband med att laddplatser införskaffats och försäljning av el sker. Styrelsen har beslutat att höja årsavgiften med 2 % från 1 januari 2026.

LägeHöganäsSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Bella Vista i Mölle

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Bella Vista i Mölle?

Årsavgiften var 836 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Bella Vista i Mölle?

Föreningen hade lån på 23 miljoner kronor på balansdagen. 29 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 27 % villkorsändras 2027, 44 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Bella Vista i Mölle?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2025, Brf Bella Vista i Mölle
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se