Skuldsättning kr/kvm bostadsrättsyta · räkenskapsåret 2024/2025
3 505kr/kvm
Klart lägre skuldsättning än snittföreningen och ett ovanligt högt sparande.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| SBAB (lån 10 27710 8)ränta 3,36 % · villkorsändras 2025-12-11 | 4 546 000 kr |
| SBAB (lån 10 28420 1)ränta 3,46 % · villkorsändras 2025-10-16 | 3 196 000 kr |
| SBAB (lån 10 41967 0)ränta 3,46 % · villkorsändras 2026-03-04 | 2 022 260 kr |
| SBAB (lån 32862098)ränta 3,41 % · villkorsändras 2026-04-22 | 3 492 000 kr |
| Summa | 13 256 260 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) blir räntekostnaden som mest 18 kr/kvm och år LÄGRE än i dag — motsvarande 2,2 % av dagens avgiftsintäkter.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-06-30 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar bara 4 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger i linje med snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2016/2017–2024/2025
Från räkenskapsåret 2016/2017 till 2024/2025: skulden per kvm bostadsrättsyta steg från 3 493 kr/kvm till 3 564 kr/kvm (+2 %) och årsavgiften steg från 688 kr/kvm till 846 kr/kvm (+23 %).
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/2017 | 3 493 | – | 688 | – | 103 739 | 145 656 |
| 2017/2018 | 3 473 | – | 688 | – | 401 925 | 122 654 |
| 2018/2019 | 3 452 | – | 688 | – | 259 881 | 152 232 |
| 2019/2020 | 3 432 | – | 688 | – | 542 614 | 162 051 |
| 2020/2021 | 3 411 | – | 688 | – | −1 180 965 | 139 673 |
| 2021/2022 | 3 385 | – | 688 | – | −1 846 492 | 182 640 |
| 2022/2023 | 2 534 | – | 688 | – | −771 248 | 295 237 |
| 2023/2024 | 3 586 | 3 526bostadsrättsyta | 741 | 180 | −1 724 763 | 333 998 |
| 2024/2025 | 3 564 | 3 505bostadsrättsyta | 846 | 194 | 163 115 | 489 710 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2016/2017–2024/2025.
Resultat och sparande
Årets resultat: 163 115 kr — varav avskrivningar 569 308 kr och räntekostnader 489 710 kr.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Avgifterna för månadsbiljetter på gäst parkeringarna och de fasta P-plasterna höjdes från 1:a juli.”
Underhåll
Årsredovisningen anger ingen uppdaterad underhållsplan — fråga styrelsen.
Årsredovisningen redovisar inget specificerat underhåll. Det betyder inte att inget är planerat — be styrelsen om underhållsplanen.
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 716402-7836
- Boarea bostadsrätt
- 3 720 kvm
- Total yta
- 4 942 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- FRUBO AB
- Redovisning
- K2
Väsentliga händelser: Föreningen bytte elhandelsbolag (Bixa till Cheap Energy), höjde avgifterna för gäst- och fasta parkeringsplatser från 1 juli samt tog fram en flerårsbudget tillsammans med Frubo. Inga väsentliga skador, tvister eller finansieringshändelser utöver detta har inträffat under året.
Fler föreningar i Linköping
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2024/2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad september 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka Brf Björkliden i Kärna
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i Brf Björkliden i Kärna?
Årsavgiften var 846 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2024/2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i Brf Björkliden i Kärna?
Föreningen hade lån på 13 miljoner kronor på balansdagen. 100 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i Brf Björkliden i Kärna utvecklats?
Från räkenskapsåret 2016/2017 till 2024/2025: skulden per kvm bostadsrättsyta steg från 3 493 kr/kvm till 3 564 kr/kvm (+2 %) och årsavgiften steg från 688 kr/kvm till 846 kr/kvm (+23 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 9 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på Brf Björkliden i Kärna?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2024/2025; utvecklingen bygger på 9 årsredovisningar 2016/2017–2024/2025. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2024/2025, Bostadsrättsföreningen Björkliden i Kärna
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2023/2024, Bostadsrättsföreningen Björkliden i Kärna
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2022/2023, Bostadsrättsföreningen Björkliden i Kärna
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2021/2022, Bostadsrättsföreningen Björkliden i Kärna
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2020/2021, Bostadsrättsföreningen Björkliden i Kärna
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2019/2020, Bostadsrättsföreningen Björkliden i Kärna
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2018/2019, Bostadsrättsföreningen Björkliden i Kärna
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2017/2018, Bostadsrättsföreningen Björkliden i Kärna
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2016/2017, Bostadsrättsföreningen Björkliden i Kärna
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se