Hoppa till innehållet
Velja

Skuldsättning kr/kvm · årsredovisningens nyckeltal räkenskapsåret 2024/2025

11 063kr/kvm

Skuldsättningen ligger klart över snittet på 7 200 kr/kvm, och energikostnaderna ligger klart över snittet.

Hög skuldsättningHöga energikostnaderLågt sparande
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Nordearänta 2,55 % · villkorsändras 2026-02-1638 500 000 kr
Nordearänta 2,7 % · villkorsändras 2026-08-24833 000 kr
Nordearänta 2,66 % · villkorsändras 2027-04-1638 500 000 kr
Nordearänta 2,82 % · villkorsändras 2028-04-1038 500 000 kr
Nordearänta 2,95 % · villkorsändras 2029-03-1343 146 150 kr
Summa159 479 150 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
25 % · 39 mkr
2027
24 % · 39 mkr
2028
24 % · 39 mkr
2029
27 % · 43 mkr

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-06-30 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm1 098 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm (årsredovisningens nyckeltal)11 063 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024) — annan ytbas

Årsredovisningen anger ingen bostadsrättsyta, men nyckeltalet räcker ändå: per kvm bostadsyta blir skulden minst lika hög, så den ligger över FI:s snitt även på FI:s bas. Den ligger också över de 10 000 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.

Sparande per kvm130 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger under snittet.

Räntekänslighet12 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 12 % högre årsavgifter — över de 10 % där SBAB rekommenderar närmare granskning.

Energikostnad per kvm243 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

ÅrSkuld/kvm bostadsrättsytaNyckeltalet i årsredovisningenÅrsavgift/kvmSparande/kvmÅrets resultatRäntekostnader
2018/2019––––−1 839 2022 523 358
2019/2020–13 399ytbas okänd––141 0132 452 419
2020/2021–13 331ytbas okänd––−679 5472 144 892
2021/2022–11 173ytbas okänd68076−1 302 8231 909 271
2022/2023–11 116ytbas okänd79967−1 996 1122 776 200
2023/2024–11 074ytbas okänd1 00919−2 088 2945 287 990
2024/2025–11 063ytbas okänd1 098130−200 2914 917 622

Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2018/2019–2024/2025.

Årets resultat: −200 291 kr — varav avskrivningar 2 361 094 kr och räntekostnader 4 917 622 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningen gör ett underskott med 200 290 kronor vilket är en avsevärd förbättring jämfört med föregående år. Resultatet innebär ett positivt kassaflöde som föreningen använder för att öka amorteringarna. Styrelsen fortsätter sitt effektiviseringsarbete för att minska kostnaderna. Överenskommelsen med SSM innebär att kostnaderna för konsulter och jurister beräknas minska vilket skapar bättre förutsättningar att förbättra kommande års resultat.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Från och med 1 januari 2025 höjdes månadsavgiften med 8%.”

Årsredovisningen anger ingen uppdaterad underhållsplan — fråga styrelsen.

Planerat underhåll

  • 2026: Åtgärder i slitsbottnar och fördelarskåp för avlopp/tappvatten enligt överenskommelse med SSM
  • 2026: Kontroll och åtgärd av lösa handfatsavlopp
  • 2026: Slipning av bristande fall på balkonger (Klädesvägen 38 m.fl.)
  • 2026: Åtgärder mot för höga stomljud i två lägenheter
  • 2026: Åtgärd av ljudstörning från poolens teknikrum
  • 2026: Utredning av luktstörning från trapphusventilation, Klädesvägen 36
  • 2026: Åtgärder på yttertak
  • 2026: Åtgärder mot dörrar som släpper in ljud på loftgångar
  • 2026: Byte av brandglasfönster i fyrorna på Klädesvägen 38 m.fl.
  • 2026: Kompletterande ljudmätning i ca 30 lägenheter (Klädesvägen 28, 34, 38, 40, 42)

Utfört underhåll

  • 2025: Byte till LED-belysning i allmänna utrymmen
  • 2025: Nytt entrétak uppfört vid Klädesvägen 38 (skydd mot fallande is)
  • 2025: 10 ytterligare laddstolpar installerade i garaget
  • 2025: Grill etablerad på innergården samt entréskyltar uppsatta vid huvudentréerna
Organisationsnummer
769617-1011
Redovisning
K2

Väsentliga händelser: Under året omförhandlade föreningen sina lån (nya löptider 2026–2029, snittränta 2,75 %), höjde månadsavgiften 8 % från 2025-01-01 och tog över hela ekonomi- och lönehanteringen i egen regi. Efter räkenskapsåret nåddes en överenskommelse med totalentreprenören SSM om kvarvarande garantiåtgärder (bl.a. slitsbottnar, balkonger, yttertak och stomljud), vilka ska vara färdigställda senast 2026-03-01 (vissa senast 2026-06-01); parkeringsavgifterna höjdes samtidigt 10 %.

LägeStockholmStockholms länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2024/2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad september 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Bromma Tracks

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Bromma Tracks?

Årsavgiften var 1 098 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2024/2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Bromma Tracks?

Föreningen hade lån på 159 miljoner kronor på balansdagen. 25 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 24 % villkorsändras 2027, 24 % villkorsändras 2028, 27 % villkorsändras 2029. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Bromma Tracks?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2024/2025; utvecklingen bygger på 7 årsredovisningar 2018/2019–2024/2025. · Senast uppdaterad: september 2026

Årsredovisning 2024/2025, Bostadsrättsföreningen Bromma Tracks
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2023/2024, Bostadsrättsföreningen Bromma Tracks
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2022/2023, Bostadsrättsföreningen Bromma Tracks
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2021/2022, Bostadsrättsföreningen Bromma Tracks
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2020/2021, Bostadsrättsföreningen Bromma Tracks
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2019/2020, Bostadsrättsföreningen Bromma Tracks
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2018/2019, Bostadsrättsföreningen Bromma Tracks
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se