Hoppa till innehållet
Velja

Brf Bruksgatan 14

Helsingborg16 lägenheterByggd 2009

Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025

7 767kr/kvm

Sparandet ligger klart under snittföreningens, och skuldsättningen ligger över snittet på 7 200 kr/kvm.

Lågt sparandeHög skuldsättning
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Stadshypotek ABränta 2,75 % · villkorsändras 2026-10-303 835 400 kr
Stadshypotek ABränta 2,65 % · villkorsändras 2026-01-303 388 400 kr
Stadshypotek ABränta 2,81 % · villkorsändras 2027-03-011 930 000 kr
Stadshypotek ABränta 2,9 % · villkorsändras 2028-03-012 069 200 kr
Summa11 223 000 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
30 % · 3,4 mkr
2026
34 % · 3,8 mkr
2027
17 % · 1,9 mkr
2028
18 % · 2,1 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 11 kr/kvm och år (2027) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 1,7 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm654 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger klart under snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta7 767 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger över snittet i FI:s stickprov.

Sparande per kvm12 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart under snittet, och under de 130 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.

Räntekänslighet12 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 12 % högre årsavgifter — över de 10 % där SBAB rekommenderar närmare granskning.

Energikostnad per kvm194 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger i linje med snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: −483 027 kr — varav avskrivningar 500 646 kr och räntekostnader 319 551 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningens underskott 2025 beror på stora avskrivningar av byggnaden, vilket inte påverkar likviditeten (kassaflödet 2025 var positivt). Styrelsen är medveten om underskottet, arbetar aktivt för att förbättra den ekonomiska ställningen och kommer vid behov att höja avgifterna framöver.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Årsavgifterna har höjts med 10 % under året (1 juni).”
  • ”Styrelsen har beslutat att höja årsavgifterna med 5 % per 1 januari 2026.”

Underhållsplan: 2025.

Planerat underhåll

  • Byta trall på våning 2
  • Underhåll av paneler på fasad och balkongdörrar
Organisationsnummer
769616-8090
Boarea bostadsrätt
1 445 kvm
Total yta
1 445 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Nordvästra Skåne
Redovisning
K2

Väsentliga händelser: Underhållsplanen uppdaterades 2025 men inga större underhållsåtgärder utfördes under året. Årsavgifterna höjdes med 10 % den 1 juni 2025, och styrelsen har beslutat om ytterligare en höjning med 5 % från den 1 januari 2026. Fastighetsöversyn görs löpande av styrelsen, vid behov med extern expertis.

LägeHelsingborgSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Bruksgatan 14

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Bruksgatan 14?

Årsavgiften var 654 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Bruksgatan 14?

Föreningen hade lån på 11 miljoner kronor på balansdagen. 30 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 34 % villkorsändras 2026, 17 % villkorsändras 2027, 18 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Bruksgatan 14?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Brf Bruksgatan 14
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se