Skuldsättning kr/kvm totalyta · räkenskapsåret 2025
6 557kr/kvm
Ett ovanligt högt sparande och låga energikostnader — men skuldsättningen ligger över snittet på 7 200 kr/kvm.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Swedbankränta 3,62 % · villkorsändras 2026-01-23 | 23 000 000 kr |
| Swedbankränta 3,86 % · villkorsändras 2027-11-25 | 18 755 000 kr |
| Swedbankränta 2,49 % · villkorsändras 2028-06-21 | 19 090 000 kr |
| Summa | 60 845 000 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) blir räntekostnaden som mest 21 kr/kvm och år LÄGRE än i dag — motsvarande 3,2 % av dagens avgiftsintäkter.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger under snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger över snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal per kvm totalyta: 6 557 kr/kvm.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar 12 % högre årsavgifter — över de 10 % där SBAB rekommenderar närmare granskning.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart under snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2019–2025
Från räkenskapsåret 2019 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 9 022 kr/kvm till 7 876 kr/kvm (−13 %) och årsavgiften steg från 550 kr/kvm till 664 kr/kvm (+21 %).
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 9 022 | 7 511totalyta | 550 | – | −909 600 | 585 466 |
| 2020 | 8 785 | 7 314totalyta | 532 | – | −1 345 250 | 739 817 |
| 2021 | 8 499 | 7 076totalyta | 495 | – | −1 050 682 | 526 059 |
| 2022 | 8 391 | 6 986totalyta | 495 | 259 | −1 605 958 | 706 201 |
| 2023 | 8 218 | 6 842totalyta | 614 | 198 | −1 870 224 | 1 630 566 |
| 2024 | 8 086 | 6 731totalyta | 651 | 185 | −1 547 034 | 2 099 167 |
| 2025 | 7 876 | 6 557totalyta | 664 | 188 | −1 035 983 | 2 092 187 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2019–2025.
Resultat och sparande
Årets resultat: −1 035 983 kr — varav avskrivningar 3 134 001 kr och räntekostnader 2 092 187 kr.
Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningen uppvisar ett negativt resultat för räkenskapsåret, resultatet är negativt med hänsyn till gjorda avskrivningar, för att säkerställa sina framtida ekonomiska åtaganden har föreningen valt att höja årsavgiften 2026-01-01. Föreningen utvärderar fortlöpande vilka avgiftsnivåer som krävs för att säkerställa att föreningen kan fullgöra sina framtida ekonomiska förpliktelser och kommer att justera avgifterna baserat på utvärderingen
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Föreningen förändrade årsavgifterna senast den 2026-01-01 då avgifterna höjdes med 2 %.”
Underhåll
Underhållsplan: 2026-01-30.
Utfört underhåll
- 2024: Hiss (planerat underhåll, 52 119 kr)
- 2024: VA & sanitet, installationer (planerat underhåll, 27 875 kr)
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 769615-1021
- Boarea bostadsrätt
- 7 725 kvm
- Total yta
- 9 279 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- Bredablick Förvaltning
- Redovisning
- K2
Väsentliga händelser: Föreningen gjorde en extra amortering om 800 000 kr under året tack vare lägre driftskostnader än budgeterat, och ett av föreningens tre lån (villkorsändring 2026-01-23) kommer att delas i en rörlig och en fast del i början av 2026. En ändrad momsschablon för uthyrning av lokaler innebar en retroaktiv återbetalning till föreningen av moms om drygt 350 000 kronor.
Fler föreningar i Malmö
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad september 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka Brf Dockterrassen
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i Brf Dockterrassen?
Årsavgiften var 664 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i Brf Dockterrassen?
Föreningen hade lån på 61 miljoner kronor på balansdagen. 38 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 31 % villkorsändras 2027, 31 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i Brf Dockterrassen utvecklats?
Från räkenskapsåret 2019 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 9 022 kr/kvm till 7 876 kr/kvm (−13 %) och årsavgiften steg från 550 kr/kvm till 664 kr/kvm (+21 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 7 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på Brf Dockterrassen?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 7 årsredovisningar 2019–2025. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Dockterrassen
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2024, Bostadsrättsföreningen Dockterrassen
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2023, Bostadsrättsföreningen Dockterrassen
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2022, Bostadsrättsföreningen Dockterrassen
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2021, Bostadsrättsföreningen Dockterrassen
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2020, Bostadsrättsföreningen Dockterrassen
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2019, Bostadsrättsföreningen Dockterrassen
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se