Hoppa till innehållet
Velja

Brf Eken 118:94

Höganäs18 lägenheter

Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025

5 581kr/kvm

Klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men sparandet ligger klart under snittföreningens.

Låg skuldsättningNegativt sparandeHöga energikostnader
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Stadshypotekränta 1,64 % · villkorsändras 2027-06-012 496 000 kr
Stadshypotekränta 1,49 % · villkorsändras 2030-12-012 496 000 kr
Stadshypotekränta 3,91 % · villkorsändras 2027-12-012 458 944 kr
Summa7 450 944 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

2027
67 % · 5,0 mkr
2030
33 % · 2,5 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 28 kr/kvm och år (2030) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 2,9 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm935 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta5 581 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov.

Sparande per kvm−110 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet är negativt — verksamheten täcker inte sitt eget slitage, och underhåll måste förr eller senare finansieras med höjda avgifter eller nya lån.

Räntekänslighet6 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 6 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.

Energikostnad per kvm401 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: −529 570 kr — varav avskrivningar 375 383 kr och räntekostnader 175 026 kr.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningens underskott 2025 beror till stor del på stora avskrivningar av byggnad, vilka inte påverkar likviditeten. Styrelsen är medveten om underskottet och arbetar aktivt med föreningens ekonomiska ställning: en extra amortering på 1,2 Mkr gjordes 2024, årsavgiften höjdes 10 % från 1 januari 2025 och höjs ytterligare 8 % från 1 januari 2026. Styrelsen kommer fortlöpande att bedöma ekonomin och vid behov höja avgifterna ytterligare.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Årsavgifterna höjdes med 10 % per 1 januari 2025.”
  • ”Styrelsen har beslutat att höja årsavgifterna med 8 % 1 januari 2026.”

Underhållsplan: 2025-08-28.

Planerat underhåll

  • Dränering
  • Flytta dagvattenledningar
  • Asfaltering
  • Fortsatt byte av stammar

Utfört underhåll

  • 2025: 2 stambyten samt del av badrumsrenovering enligt försäkringsärenden av vattenläckor
  • 2025: Relining av trasig stam
  • 2025: Byte av rör mellan stuprör och dagvattenledning
  • 2025: Spolning och filmning av dagvattenledningar och dränering
Organisationsnummer
769628-9698
Boarea bostadsrätt
1 335 kvm
Total yta
1 335 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Nordvästra Skåne
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Fastighetsbesiktning utfördes av HSB Skåne 2024 och underhållsplanen uppdaterades 28 augusti 2025. Under året genomfördes två stambyten och åtgärder efter vattenskador i badrum, relining av en stam samt rör-, spolnings- och dräneringsarbete på dagvattenledningar. Föreningen har tidigare (2024) gjort om två hyreslägenheter till bostadsrätter (ca 3 Mkr i tillskott) och höjer nu avgifterna stegvis (10 % 2025, 8 % 2026) för att stärka ekonomin.

LägeHöganäsSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Eken 118:94

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Eken 118:94?

Årsavgiften var 935 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Eken 118:94?

Föreningen hade lån på 7 miljoner kronor på balansdagen. 67 % villkorsändras 2027, 33 % villkorsändras 2030. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Eken 118:94?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Eken 118:94
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se