Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025
7 348kr/kvm
Energikostnaderna ligger klart över snittet, och sparandet ligger klart under snittföreningens.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp | Ränta | Villkorsändras |
|---|---|---|---|
| Stadshypotek | 3 175 000 kr | 4,46 % | 2026-06-30 |
| Stadshypotek | 3 410 000 kr | 2,59 % | 2028-06-30 |
| StadshypotekTabellen anger separat bindningsdag för lånet (2026-06-30) och räntan (2026-03-30); villkorsändringsdagen ovan är räntebindningsdagen. | 3 175 000 kr | 2,48 % | 2026-03-30 |
| Stadshypotek | 7 435 000 kr | 3,35 % | 2027-06-30 |
| Summa | 17 195 000 kr | ||
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) blir räntekostnaden som mest 18 kr/kvm och år LÄGRE än i dag — motsvarande 1,9 % av dagens avgiftsintäkter.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm (Finansinspektionen, 2024)
Skuldsättningen ligger i linje med snittet i FI:s stickprov.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart under snittet, och under de 130 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar 7,6 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Resultat och sparande
Årets resultat: −301 827 kr — varav avskrivningar 470 049 kr och räntekostnader 578 659 kr.
Föreningens egen upplysning om förlusten: ”Underskottet 2025 (ca -302 000 kr) beror på stora avskrivningar av byggnad/inventarier och höga underhållskostnader, vilket inte påverkar föreningens likviditet. Styrelsen har höjt årsavgiften 7 % från 2025 och 5 % från 2026, bevakar ekonomin löpande och kommer vid behov höja avgifterna ytterligare.”
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Den 1 januari 2025 höjdes årsavgiften med 7%.”
- ”Styrelsen har beslutat om en avgiftshöjning på 5% den 1 januari 2026.”
Underhåll
Underhållsplan: Våren 2025.
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2025: Reparation av trasig kulvertledning i mark
- 2021: Omfattande takrenovering av fastigheten
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 769616-4560
- Boarea bostadsrätt
- 2 340 kvm
- Total yta
- 2 340 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Nordvästra Skåne
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Fastighetsbesiktning utfördes av styrelsen och underhållsplanen uppdaterades under våren 2025. Under 2025 utfördes reparation av trasig kulvertledning i mark. Inga större underhållsåtgärder är inplanerade de närmaste åren.
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka Brf Fölet
Få ett mejl när en ny årsredovisning för föreningen analyseras.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i Brf Fölet?
Årsavgiften var 964 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i Brf Fölet?
Föreningen hade lån på 17 miljoner kronor på balansdagen. 37 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 43 % villkorsändras 2027, 20 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Sätter Velja betyg på Brf Fölet?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: Augusti 2026
- Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Fölet
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se