Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2024/2025
6 056kr/kvm
Ett ovanligt högt sparande och klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men energikostnaderna ligger klart över snittet.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp | Ränta | Villkorsändras |
|---|---|---|---|
| Stadshypotek ABRäntebindning t.o.m. 2025-09-30; separat kapitalbindning ("Bindning lån") t.o.m. 2025-12-30. | 1 070 000 kr | 2,818 % | 2025-09-30 |
| Swedbank Hypotek | 1 280 000 kr | 1,26 % | 2026-11-25 |
| Swedbank Hypotek | 3 006 250 kr | 1,2 % | 2027-10-25 |
| Stadshypotek AB | 2 756 250 kr | 2,51 % | 2027-03-30 |
| Swedbank Hypotek | 2 650 000 kr | 0,87 % | 2025-09-25 |
| Stadshypotek AB | 1 800 000 kr | 1,12 % | 2026-06-30 |
| Stadshypotek AB | 9 200 000 kr | 3,02 % | 2030-06-01 |
| Stadshypotek AB | 9 150 000 kr | 0,94 % | 2026-03-01 |
| Stadshypotek AB | 1 606 250 kr | 1,01 % | 2028-12-01 |
| Stadshypotek AB | 13 875 000 kr | 1,58 % | 2029-10-30 |
| Stadshypotek ABRäntebindning t.o.m. 2025-11-26; separat kapitalbindning ("Bindning lån") t.o.m. 2026-08-26. | 12 131 250 kr | 2,534 % | 2025-11-26 |
| Summa | 58 525 000 kr | ||
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 65 kr/kvm och år (2030) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 6 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-08-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm (Finansinspektionen, 2024)
Skuldsättningen ligger klart under snittet i FI:s stickprov.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar bara 5,9 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Resultat och sparande
Årets resultat: 660 841 kr — varav avskrivningar 2 274 777 kr och räntekostnader 1 036 131 kr.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Årsavgiften höjdes med 3,5 % från 1 januari 2025.”
- ”Styrelsen har beslutat att höja årsavgiften med 3,5 % från 1 januari 2026.”
Underhåll
Underhållsplan: Under räkenskapsåret 2024/2025 (fastighetsbesiktning och uppdatering av underhållsplanen genomförd av HSB Skåne; exakt datum ej angivet).
Planerat underhåll
- Parkering och garage (större underhåll planerat de kommande 10 åren)
- 2027: Tak (ca 2027-2028)
- 2028: Byte hissar (ca 2028-29)
- 2030: Omläggning asfalt parkeringen (ca 2030-31)
- 2031: Värmesystem (ca 2031-32)
- 2032: Elstam (ca 2032-33)
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2013: Stambyte och badrumsrenovering
- 2013: Rensning och injustering av ventilation
- 2013: Installerat individuell mätning av el
- 2013: Installation fiber
- 2013: Trapphusbelysning
- 2018: Uppförande av staket, anläggning av kökträdgård och passagesystem (2018/2019)
- 2022: Entréer, fasader, fönster och balkonger
- 2025: Gårdsrenovering, trädgård och vattenledningar slutfört under räkenskapsåret
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 743000-3355
- Boarea bostadsrätt
- 9 166 kvm
- Total yta
- 9 664 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Nordvästra Skåne (förvaltare: Karin Alfredsson)
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Extra föreningsstämma hölls 10 april 2025 med anledning av kollektivt bredband (bredband ingår i avgiften fr.o.m. september 2025). HSB Skåne genomförde fastighetsbesiktning och uppdaterade underhållsplanen under året, och gårdsrenovering, trädgård samt vattenledningar slutfördes; styrelsen har beslutat höja årsavgiften med 3,5 % från 1 januari 2026.
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2024/2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB Brf Fyrverkaren
Få ett mejl när en ny årsredovisning för föreningen analyseras.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB Brf Fyrverkaren?
Årsavgiften var 1 089 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2024/2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB Brf Fyrverkaren?
Föreningen hade lån på 59 miljoner kronor på balansdagen. 46 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 2 % villkorsändras 2026, 10 % villkorsändras 2027, 3 % villkorsändras 2028, 24 % villkorsändras 2029, 16 % villkorsändras 2030. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Sätter Velja betyg på HSB Brf Fyrverkaren?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2024/2025. · Senast uppdaterad: Augusti 2026
- Årsredovisning 2024/2025, HSB Brf Fyrverkaren i Helsingborg
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se