Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025
7 667kr/kvm
Ett ovanligt högt sparande — men energikostnaderna ligger klart över snittet.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Stadshypotekränta 1,76 % · villkorsändras 2026-09-30 | 516 773 kr |
| Stadshypotekränta 4,78 % · villkorsändras 2026-09-01 | 882 469 kr |
| Stadshypotekränta 4,8 % · villkorsändras 2026-10-30 | 450 120 kr |
| Stadshypotekränta 3,01 % · villkorsändras 2028-09-01 | 249 000 kr |
| Stadshypotekränta 4,2 % · villkorsändras 2026-09-01 | 575 406 kr |
| Stadshypotekränta 3,28 % · villkorsändras 2029-10-30 | 987 600 kr |
| Stadshypotekränta 3,4 % · villkorsändras 2026-01-02Räntan angiven som "f n" (för närvarande) i lånenoten, vilket tyder på rörlig eller nyligen omförhandlad ränta. | 1 385 000 kr |
| Stadshypotekränta 2,99 % · villkorsändras 2028-09-30 | 1 431 250 kr |
| Stadshypotekränta 1,83 % · villkorsändras 2027-10-30 | 2 820 000 kr |
| Stadshypotekränta 2,02 % · villkorsändras 2028-01-30 | 471 250 kr |
| Stadshypotekränta 1,88 % · villkorsändras 2029-12-01 | 2 300 000 kr |
| Stadshypotekränta 3,3 % · villkorsändras 2026-03-01Ett av två nya lån (totalt 4 200 000 kr) upptagna under 2025 för att åtgärda vattenskada/stambyte. | 2 038 500 kr |
| Stadshypotekränta 3,44 % · villkorsändras 2028-03-01Ett av två nya lån (totalt 4 200 000 kr) upptagna under 2025 för att åtgärda vattenskada/stambyte. | 2 038 500 kr |
| Summa | 16 145 868 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
Ränteomsättningen är i stort sett genomförd — räntekostnaden ändras som mest med 0 kr/kvm och år jämfört med i dag.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger över snittet i FI:s stickprov.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar 7 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2023–2025
Från räkenskapsåret 2023 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta steg från 5 885 kr/kvm till 7 667 kr/kvm (+30 %), årsavgiften steg från 905 kr/kvm till 1 072 kr/kvm (+18 %) och sparandet sjönk från 272 kr/kvm till 196 kr/kvm (−28 %).
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 5 885 | 5 885 | 905 | 272 | 117 482 | 245 302 |
| 2024 | 5 807 | 5 807 | 963 | 229 | 624 111 | 302 032 |
| 2025 | 7 667 | 7 667 | 1 072 | 196 | −528 891 | 449 369 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2023–2025.
Resultat och sparande
Årets resultat: −528 891 kr — varav avskrivningar 358 572 kr och räntekostnader 449 369 kr.
Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Uppkommen förlust beror på att större underhållsåtgärder har utförts under året. Åtgärderna är av periodisk karaktär och har finansierats med hjälp av medel som reserverats tidigare år, varför underskottet inte påverkar föreningens förmåga att finansiera framtida ekonomiska åtaganden.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Årsavgifterna beräknas höjas med 3% fr o m 2026-01-01.”
- ”Årsavgifterna höjdes med 10% under 2025.”
Underhåll
Underhållsplan: 2025.
Planerat underhåll
- Byte av panel på soprum
Utfört underhåll
- 2025: Isolering av vinden
- 2024: Stamrenovering, andra stammen av två (2024–2025), pga vattenskada
- 2023: Målat korridorer, vestibulen och hissdörrar
- 2021: Stamrenovering, en stam av två (2021–2022)
- 2019: Nya balkonger till alla lägenheter
- 2019: Reparation av fasad södra sidan
- 2012: Avloppsrör i krypgrund utbytta
- 2008: Relining av avloppsrör och stammar utfört
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 716411-6035
- Boarea bostadsrätt
- 2 106 kvm
- Total yta
- 2 106 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Karlskoga-Degerfors (administrativ förvaltning); Egeryds (yttre förvaltning); Coors ILV AB (lokalvård)
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Föreningens vattenskada i andra stammen av två var inte helt åtgärdad i början av 2025 (åtgärdad och klar under 2025). Två nya lån togs på totalt 4 200 000 kr (2 100 000 kr till 3,44 % och 2 100 000 kr till 3,30 %). Länsförsäkringar ersatte år 2024 med 1 521 820 kr. Byggnadskreditivet hos Handelsbanken (4,2 mkr) omvandlades till de två nya lånen när projektet blev klart.
Fler föreningar i Karlskoga
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB Brf Gasellen
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB Brf Gasellen?
Årsavgiften var 1 072 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB Brf Gasellen?
Föreningen hade lån på 16 miljoner kronor på balansdagen. 33 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 3 % villkorsändras 2026, 17 % villkorsändras 2027, 26 % villkorsändras 2028, 20 % villkorsändras 2029. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i HSB Brf Gasellen utvecklats?
Från räkenskapsåret 2023 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta steg från 5 885 kr/kvm till 7 667 kr/kvm (+30 %), årsavgiften steg från 905 kr/kvm till 1 072 kr/kvm (+18 %) och sparandet sjönk från 272 kr/kvm till 196 kr/kvm (−28 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 3 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på HSB Brf Gasellen?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 3 årsredovisningar 2023–2025. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2025, HSB Bostadsrättsförening Gasellen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2024, HSB Bostadsrättsförening Gasellen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2023, HSB Bostadsrättsförening Gasellen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se