Skuldsättning kr/kvm totalyta · räkenskapsåret 2025
9 457kr/kvm
Låga energikostnader och ett ovanligt högt sparande — men skuldsättningen ligger klart över snittet på 7 200 kr/kvm.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Stadshypotek ABränta 3,69 % · villkorsändras 2026-06-30 | 3 811 086 kr |
| Stadshypotek ABränta 2,76 % · villkorsändras 2027-06-30 | 3 811 087 kr |
| Summa | 7 622 173 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) blir räntekostnaden som mest 39 kr/kvm och år LÄGRE än i dag — motsvarande 4,4 % av dagens avgiftsintäkter.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart över snittet i FI:s stickprov, och över de 10 000 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning. Årsredovisningens eget nyckeltal per kvm totalyta: 9 457 kr/kvm.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar 14 % högre årsavgifter — över de 10 % där SBAB rekommenderar närmare granskning.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart under snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Resultat och sparande
Årets resultat: −423 928 kr — varav avskrivningar 347 730 kr och räntekostnader 294 391 kr.
Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningen redovisar ett negativt resultat på -423 928 kr för 2025, främst på grund av ökade underhållskostnader efter en vattenläcka. Avskrivningar påverkar inte föreningens likviditet eller framtida betalningsförmåga. Styrelsen är medveten om underskottet, arbetar aktivt för att förbättra den ekonomiska ställningen och har beslutat om avgiftshöjningar (2 % maj 2025, ytterligare 2 % april 2026) samt kommer fortlöpande bedöma behovet av framtida höjningar.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Föreningen valde att höja avgifterna med 2 % den 1 maj 2025”
- ”styrelsen har beslutat att höja avgifterna med 2 % den 1 april 2026”
Underhåll
Underhållsplan: 2025.
Planerat underhåll
- Nytt staket på framsida av fastigheten
- Målningsarbeten
- Besiktning av 4 st balkonger
- Byte tvättmaskin
Utfört underhåll
- 2025: Plåtarbeten på taket
- 2025: Rensat samtliga stuprör
- 2025: Div reparationer pga vattenläcka
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 769639-5420
- Boarea bostadsrätt
- 638 kvm
- Total yta
- 806 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Nordvästra Skåne
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Fastigheten besiktigades och underhållsplanen uppdaterades under 2025. Årets resultat blev ca -424 000 kr, med en vattenläcka som huvudorsak till ökade underhållskostnader. Föreningen höjde avgifterna med 2 % den 1 maj 2025 och styrelsen har beslutat om ytterligare en höjning med 2 % den 1 april 2026.
Fler föreningar i Båstad
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka Brf Gulmåran
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i Brf Gulmåran?
Årsavgiften var 873 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i Brf Gulmåran?
Föreningen hade lån på 8 miljoner kronor på balansdagen. 50 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 50 % villkorsändras 2027. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Sätter Velja betyg på Brf Gulmåran?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026
- Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Gulmåran
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se