Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025
6 668kr/kvm
Låga energikostnader — men sparandet ligger klart under snittföreningens.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Nordearänta 2,37 % · villkorsändras 2026-01-30 | 9 742 502 kr |
| Nordearänta 2,65 % · villkorsändras 2027-04-21 | 9 742 501 kr |
| Nordearänta 2,79 % · villkorsändras 2028-04-19 | 9 742 499 kr |
| Summa | 29 227 502 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 21 kr/kvm och år (2028) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 2,4 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger i linje med snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal: 6 668 kr/kvm.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart under snittet, och under de 130 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar 8 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart under snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Resultat och sparande
Årets resultat: −1 312 674 kr — varav avskrivningar 1 765 123 kr och räntekostnader 798 714 kr.
Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningens underskott 2025 beror på avskrivning av byggnad. Avskrivningarna påverkar inte föreningens likviditet — kassaflödet för räkenskapsåret var ca 223 tkr.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Den 1 januari 2026 höjs årsavgiften med 2,5 % och uppgår därefter till 867,79 kr/m².”
- ”Föreningen höjde årsavgifterna den 1 januari 2025 med 5 %.”
Underhåll
Underhållsplan: 2023.
Planerat underhåll
- OVK
- Viss VVS-översyn, eventuellt byte av termostatventiler
- Översyn av närvarostyrd belysning
- Löpande underhåll
Utfört underhåll
- 2025: Service av ventilation
- 2025: Sotning av rökkanaler
- 2025: Grovstädning av entré och hisstgolv
- 2025: Stamspolning
- 2025: Brandskydd
- 2025: Trygghetsskydd
- 2024: 5-årsbesiktning utförd av Harald Olsson AB (2024-05-23)
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 769633-0336
- Boarea bostadsrätt
- 4 194 kvm
- Total yta
- 4 383 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Nordvästra Skåne
- Redovisning
- K2
Väsentliga händelser: 5-årsbesiktningen utfördes 2024-05-23 av Harald Olsson AB. Föreningen har uppdaterat underhållsplanen senast 2023 och följer denna. Tomträttsavgälden omförhandlas 2026-12-31.
Fler föreningar i Helsingborg
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka Brf Hamlet
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i Brf Hamlet?
Årsavgiften var 850 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i Brf Hamlet?
Föreningen hade lån på 29 miljoner kronor på balansdagen. 33 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 33 % villkorsändras 2027, 33 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Sätter Velja betyg på Brf Hamlet?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026
- Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Hamlet
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se