Skuldsättning kr/kvm · årsredovisningens nyckeltal räkenskapsåret 2025
8 442kr/kvm
Ett ovanligt högt sparande — men skuldsättningen ligger klart över snittet på 7 200 kr/kvm.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Swedbank Hypotekränta 3,25 % · villkorsändras 2028-01-25 | 3 136 188 kr |
| Swedbank Hypotekränta 3,25 % · villkorsändras 2028-01-25 | 4 300 000 kr |
| Nordea Hypotekränta 3,84 % · villkorsändras 2027-07-21 | 5 785 375 kr |
| Nordea Hypotekränta 2,8 % · villkorsändras 2027-11-17 | 5 803 216 kr |
| Nordea Hypotekränta 0,94 % · villkorsändras 2026-08-19 | 13 157 000 kr |
| Summa | 32 181 779 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 67 kr/kvm och år (2026) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 6,9 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart över snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal: 8 442 kr/kvm.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar 9 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2022–2025
Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 9 034 kr/kvm till 8 838 kr/kvm (−2 %) och årsavgiften steg från 880 kr/kvm till 972 kr/kvm (+10 %).
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 9 034 | 9 034bostadsrättsyta | 880 | – | 45 457 | 508 051 |
| 2023 | 8 967 | 8 566ytbas okänd | 888 | 238 | −213 699 | 822 056 |
| 2024 | 8 900 | 8 502ytbas okänd | 917 | 291 | 164 024 | 844 888 |
| 2025 | 8 838 | 8 442ytbas okänd | 972 | 270 | −39 819 | 756 801 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2022–2025.
Resultat och sparande
Årets resultat: −39 819 kr — varav avskrivningar 748 089 kr och räntekostnader 756 801 kr.
Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Förlusten beror främst på utrangering av hissar vid modernisering/ombyggnation av dem. Kostnaden är bokföringsmässig och inte likvidpåverkande; justerat för denna planerade investeringskostnad är kassaflödet starkt. Styrelsen bedömer att underskottet inte påverkar föreningens förmåga att finansiera framtida ekonomiska åtaganden.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Årsavgifterna höjdes 2025 med 6 %.”
- ”Årsavgifterna höjs 2026-01-01 med 1 %.”
Underhåll
Underhållsplan: 2025.
Planerat underhåll
- Koll av värme och byte av termostater
- Kontroll av yttertak på T-huset, ev. byte
- Utvändigt H-hus: tvätt eller målning av balkonger
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2025: Byte av kyl/frys i föreningslokalen (H-hus)
- 2025: Byte av 6 st blomväxtlådor (T-hus)
- 2025: Nytt staket mellan Mabass och T-hus
- 2025: Underhåll, modernisering av hissar i T-huset, A-B ingång
- 2023: Byte porttelefon (Vaka)
- 2022: Förnyad utemiljö
- 2021: Förnyad utemiljö
- 2020: Renovering tak
… och 5 äldre i årsredovisningen.
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 716411-6241
- Boarea bostadsrätt
- 3 641,5 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Karlskoga-Degerfors
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Underhållsplanen (30-årig) uppdaterades under 2025. Hissar i T-huset moderniserades, vilket ledde till utrangering av del av byggnad och en engångskostnad på 232 459 kr som orsakade årets förlust. Årsavgifterna höjdes 6 % 2025 och höjs ytterligare 1 % från 2026-01-01.
Fler föreningar i Karlskoga
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB brf Hammarn
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB brf Hammarn?
Årsavgiften var 972 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB brf Hammarn?
Föreningen hade lån på 32 miljoner kronor på balansdagen. 41 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 36 % villkorsändras 2027, 23 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i HSB brf Hammarn utvecklats?
Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 9 034 kr/kvm till 8 838 kr/kvm (−2 %) och årsavgiften steg från 880 kr/kvm till 972 kr/kvm (+10 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 4 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på HSB brf Hammarn?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 4 årsredovisningar 2022–2025. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2025, HSB brf Hammarn i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2024, HSB brf Hammarn i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2023, HSB brf Hammarn i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2022, HSB brf Hammarn i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se