Hoppa till innehållet
Velja

Brf Hemfrid 15

Stockholm47 lägenheterByggd 1938

Skuldsättning kr/kvm totalyta · räkenskapsåret 2024

4 455kr/kvm

Klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men sparandet ligger klart under snittföreningens.

Låg skuldsättningNegativt sparandeHöga energikostnader
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Nordea Hypotek ABränta 3,285 % · villkorsändras 2025-10-303 900 000 kr
Nordea Hypotek ABränta 2,56 % · villkorsändras 2026-11-182 820 000 kr
Nordea Hypotek ABränta 2,991 % · villkorsändras 2025-12-034 560 000 kr
Summa11 280 000 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
75 % · 8,5 mkr
2026
25 % · 2,8 mkr

Ränteomsättningen är i stort sett genomförd — räntekostnaden ändras som mest med 4 kr/kvm och år jämfört med i dag.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2024-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm632 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger klart under snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta5 222 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal per kvm totalyta: 4 455 kr/kvm.

Sparande per kvm−192 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet är negativt — verksamheten täcker inte sitt eget slitage, och underhåll måste förr eller senare finansieras med höjda avgifter eller nya lån.

Räntekänslighet8 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 8 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.

Energikostnad per kvm268 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: −1 846 994 kr — varav avskrivningar 923 870 kr och räntekostnader 374 246 kr.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Årets förlust drivs av avskrivningar, uteblivna intäkter och kundförlust pga konkurs hos en hyresgäst, kostnader relaterade till konkursen, juridiska kostnader för en tvist samt slutbetalning av stambyte. Dessa poster är av engångskaraktär; rensat för dem är det operativa resultatet och kassaflödet positivt, vilket innebär att föreningen kan finansiera sina framtida ekonomiska åtaganden.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Styrelsen har beslutat att inte höja avgiften från och med den 2025-01-01.”

Underhållsplan: 2016 (sträcker sig fram till 2045).

Utfört underhåll (senaste posterna)

  • 2024: Stamspolning av lägenheter och lokaler
  • 2024: OVK genomförd men ej godkänd, efterbesiktning 2025
  • 2024: Ny hemsida utvecklad och lanserad
  • 2022: Renovering av tvättstuga och nya maskiner
  • 2022: Stambyte källarutrymme och lokaler
  • 2019: Utbyte av undercentral (fjärrvärme)
  • 2018: Målning av entrédörr
  • 2017: Radonmätning

… och 23 äldre i årsredovisningen.

Organisationsnummer
769604-3400
Boarea bostadsrätt
2 160 kvm
Total yta
2 532 kvm
Ekonomisk förvaltning
Fastighetsägarna Ekonomisk Service
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: En av föreningens lokalhyresgäster gick i konkurs under 2024 med en skuld till föreningen, men en ny hyresgäst rekryterades snabbt och tillträdde innan årets slut. Kundfordringar för den konkursade hyresgästen bokades bort i april 2025.

LägeStockholmStockholms länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2024 (ur mäklarens objektsdokument — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Hemfrid 15

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Hemfrid 15?

Årsavgiften var 632 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2024. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Hemfrid 15?

Föreningen hade lån på 11 miljoner kronor på balansdagen. 75 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 25 % villkorsändras 2026. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Hemfrid 15?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2024. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2024, Brf Hemfrid 15
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se