Brf Kullen Västra 42
Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025
8 020kr/kvm
Ett ovanligt högt sparande — men skuldsättningen ligger över snittet på 7 200 kr/kvm.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp | Ränta | Villkorsändras |
|---|---|---|---|
| Swedbank HypotekRörlig ränta med rörlig bindningstid; hela skulden har bokats om som kortfristig eftersom lånet enligt BFNAR 2012:1 Allmänna råd 4.7 kan omprövas inom ett år. | 2 271 500 kr | 2,351 % | rörligt |
| Swedbank HypotekVillkorsändringsdag inom tolv månader från balansdagen; skulden har därför bokats om som kortfristig enligt BFNAR 2012:1 Allmänna råd 4.7. | 6 967 500 kr | 1,1 % | 2026-12-22 |
| Summa | 9 239 000 kr | ||
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 146 kr/kvm och år (2027) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 23,1 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger klart under snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm (Finansinspektionen, 2024)
Skuldsättningen ligger över snittet i FI:s stickprov.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar 16 % högre årsavgifter — över de 10 % där SBAB rekommenderar närmare granskning.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger i linje med snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Resultat och sparande
Årets resultat: −153 976 kr — varav avskrivningar 209 164 kr och räntekostnader 146 653 kr.
Föreningens egen upplysning om förlusten: ”Underskottet 2025 beror på stora avskrivningar av byggnad. Avskrivningarna påverkar inte föreningens likviditet, men föreningen har ett negativt kassaflöde på 186 813 kr för året. Styrelsen är medveten om underskottet, har höjt årsavgifterna med 10 % från 1 januari 2025 och höjer dem med ytterligare 15 % från 1 januari 2026, och kommer fortlöpande bedöma ekonomin och vid behov höja avgifterna ytterligare.”
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Föreningens årsavgifter höjdes senast med 10% den 1 januari 2025”
- ”from 1 januari 2026 höjs avgiften med 15%”
Underhåll
Underhållsplan: Hösten 2025 (besiktning av HSB Skåne i samband med uppdatering av underhållsplan).
Planerat underhåll
- Nya dagvattenledningar innergård
- Ny stenläggning innergård
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 769627-9194
- Boarea bostadsrätt
- 947 kvm
- Total yta
- 1 152 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Nordvästra Skåne
- Redovisning
- K2
Väsentliga händelser: Besiktning har skett av HSB Skåne under hösten 2025 i samband med uppdatering av föreningens underhållsplan. Inget större underhåll utfördes under räkenskapsåret, men föreningen planerar nya dagvattenledningar och ny stenläggning på innergården. Årsavgiften höjdes 10 % från 1 januari 2025 och höjs ytterligare 15 % från 1 januari 2026.
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka Brf Kullen Västra 42
Få ett mejl när en ny årsredovisning för föreningen analyseras.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i Brf Kullen Västra 42?
Årsavgiften var 629 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i Brf Kullen Västra 42?
Föreningen hade lån på 9 miljoner kronor på balansdagen. 25 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 75 % villkorsändras 2026. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Sätter Velja betyg på Brf Kullen Västra 42?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: Augusti 2026
- Årsredovisning 2025, Brf Kullen Västra 42
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se