Skuldsättning kr/kvm · årsredovisningens nyckeltal räkenskapsåret 2025
2 402kr/kvm
Klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men energikostnaderna ligger klart över snittet.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Stadshypotekränta 2,97 % · villkorsändras 2027-09-30 | 297 438 kr |
| Stadshypotekränta 2,78 % · villkorsändras 2027-03-30 | 1 499 833 kr |
| Stadshypotekränta 4,27 % · villkorsändras 2027-03-01 | 845 000 kr |
| Stadshypotekränta 3,48 % · villkorsändras 2029-12-01 | 1 287 064 kr |
| Stadshypotekränta 2,67 % · villkorsändras 2026-03-30 | 1 269 970 kr |
| Stadshypotekränta 1,99 % · villkorsändras 2026-10-30 | 401 280 kr |
| Stadshypotekränta 3,7 % · villkorsändras 2028-03-30 | 1 591 428 kr |
| Stadshypotekränta 4,29 % · villkorsändras 2026-03-30 | 1 591 428 kr |
| Summa | 8 783 441 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
Ränteomsättningen är i stort sett genomförd — räntekostnaden ändras som mest med 7 kr/kvm och år jämfört med i dag.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal: 2 402 kr/kvm.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart under snittet, och under de 130 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar bara 3 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2022–2025
Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 2 838 kr/kvm till 2 628 kr/kvm (−7 %) och årsavgiften steg från 705 kr/kvm till 830 kr/kvm (+18 %).
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 2 838 | 2 838bostadsrättsyta | 705 | – | 3 082 | 207 190 |
| 2023 | 2 768 | 2 529ytbas okänd | 726 | 93 | 147 372 | 227 666 |
| 2024 | 2 698 | 2 465totalyta | 791 | 161 | −371 834 | 283 156 |
| 2025 | 2 628 | 2 402ytbas okänd | 830 | 119 | −145 302 | 285 696 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2022–2025.
Resultat och sparande
Årets resultat: −145 302 kr — varav avskrivningar 263 460 kr och räntekostnader 285 696 kr.
Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Den uppkomna förlusten beror på att större periodiska underhållsåtgärder utförts under året, finansierade med tidigare reserverade medel ur fonden för yttre underhåll. Underskottet påverkar därför inte föreningens förmåga att finansiera framtida ekonomiska åtaganden.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Årsavgifterna höjdes med 4,75% 2025.”
- ”Årsavgifterna beräknas höjas med 1% under 2026.”
Underhåll
Underhållsplan: 2025.
Planerat underhåll
- Hissar
- Brandtillsyn, Presto
- Översyn av el av behörig personal
- Underhåll av brandskydd för takfot baksidan 9A-C och 11A-C
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2025: Målning av övre delen i trapphus 11A-11C
- 2025: Åtgärder på hissarna
- 2025: Byte av fläktaggregat, vindsutrymmen 9-11, sopsortering
- 2024: Byte av 4 tvättmaskiner
- 2024: Installation av laddstolpar
- 2024: Byte av termostater
- 2022: Porttelefon/passersystem
- 2022: OVK
… och 4 äldre i årsredovisningen.
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 776400-0795
- Boarea bostadsrätt
- 3 342 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Karlskoga-Degerfors
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Föreningens 30-åriga underhållsplan uppdaterades under 2025. Under året målades övre delen av trapphus 11A-11C, hissarna åtgärdades och fläktaggregat i vindsutrymmen 9-11 samt sopsortering byttes. Årsavgifterna höjdes med 4,75 % från 2025.
Fler föreningar i Karlskoga
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB Brf Lärlingen
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB Brf Lärlingen?
Årsavgiften var 830 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB Brf Lärlingen?
Föreningen hade lån på 9 miljoner kronor på balansdagen. 33 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 5 % villkorsändras 2026, 30 % villkorsändras 2027, 18 % villkorsändras 2028, 15 % villkorsändras 2029. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i HSB Brf Lärlingen utvecklats?
Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 2 838 kr/kvm till 2 628 kr/kvm (−7 %) och årsavgiften steg från 705 kr/kvm till 830 kr/kvm (+18 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 4 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på HSB Brf Lärlingen?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 4 årsredovisningar 2022–2025. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2025, HSB Bostadsrättsförening Lärlingen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2024, HSB Bostadsrättsförening Lärlingen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2023, HSB Bostadsrättsförening Lärlingen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2022, HSB Bostadsrättsförening Lärlingen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se