Skuldsättning kr/kvm · årsredovisningens nyckeltal räkenskapsåret 2025
3 249kr/kvm
Klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men sparandet ligger klart under snittföreningens.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Stadshypotekränta 4,78 % · villkorsändras 2026-09-01 | 1 651 580 kr |
| Stadshypotekränta 3,46 % · villkorsändras 2028-01-30 | 1 394 934 kr |
| Swedbank Hypränta 3,31 % · villkorsändras 2029-11-23 | 2 865 000 kr |
| Stadshypotekränta 2,99 % · villkorsändras 2027-12-01 | 227 396 kr |
| Stadshypotekränta 4,19 % · villkorsändras 2027-09-01 | 459 150 kr |
| Swedbank Hypränta 2,734 % · villkorsändras 2026-03-28 | 1 323 000 kr |
| Stadshypotekränta 3,28 % · villkorsändras 2027-04-30 | 4 725 000 kr |
| Stadshypotekränta 1,67 % · villkorsändras 2028-09-30 | 4 737 500 kr |
| Stadshypotekränta 1,73 % · villkorsändras 2028-10-30 | 4 750 000 kr |
| Stadshypotekränta 2,84 % · villkorsändras 2028-06-30 | 4 737 500 kr |
| Stadshypotekränta 1,47 % · villkorsändras 2026-01-30 | 4 762 500 kr |
| Stadshypotekränta 1,45 % · villkorsändras 2026-03-30 | 4 775 000 kr |
| Stadshypotekränta 2,94 % · villkorsändras 2029-06-30 | 4 775 000 kr |
| Stadshypotekränta 1,79 % · villkorsändras 2029-09-01 | 4 787 500 kr |
| Stadshypotekränta 1,7 % · villkorsändras 2026-12-01 | 1 416 960 kr |
| Stadshypotekränta 1,75 % · villkorsändras 2026-12-01 | 3 360 000 kr |
| Stadshypotekränta 1,88 % · villkorsändras 2029-12-01 | 2 688 000 kr |
| Summa | 53 436 020 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 24 kr/kvm och år (2030) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 3,5 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger under snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal: 3 249 kr/kvm.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart under snittet, och under de 130 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar 6 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2022–2025
Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 4 178 kr/kvm till 4 000 kr/kvm (−4 %) och årsavgiften steg från 620 kr/kvm till 674 kr/kvm (+9 %).
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 4 178 | 4 178bostadsrättsyta | 620 | – | 805 421 | 940 260 |
| 2025 | 4 000 | 3 249ytbas okänd | 674 | 64 | −1 652 560 | 1 176 682 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2022–2025.
Resultat och sparande
Årets resultat: −1 652 560 kr — varav avskrivningar 1 278 258 kr och räntekostnader 1 176 682 kr.
Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Uppkommen förlust beror på att större underhållsåtgärder (periodiskt underhåll) har utförts under året och finansierats med tidigare reserverade fondmedel (ianspråktagande av fond för yttre underhåll om 1 434 178 kr). Underskottet påverkar därför inte föreningens förmåga att finansiera framtida ekonomiska åtaganden.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Årsavgifterna höjdes 2025-01-01 med 6%”
- ”Årsavgifterna höjs 2026-01-01 med 2,9%”
Underhåll
Underhållsplan: 2025.
Planerat underhåll
- Renovering alternativt nybyggnad av cykelhus
- Målning av väggar i trapphus
- Omläggning av asfalt
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2025: Nytt låssystem, kodlås-porttelefon
- 2025: Nyläggning av två garagetak
- 2025: Utbyte av utomhuslampor
- 2025: Tilläggsasfaltering inom området
- 2023: Installation av säkerhetsdörrar
- 2019: Rotrenovering (2019–2021)
- 2016: Ny belysning i samtliga trapphus
- 2012: Byte av två undercentraler och panncentraler (2012–2013)
… och 3 äldre i årsredovisningen.
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 776400-1876
- Boarea bostadsrätt
- 13 359 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Karlskoga-Degerfors (administrativ förvaltning); vicevärd Billy Fransson; städning av Wärna; yttre förvaltning av Samhall
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Föreningen genomförde under 2025 flera underhållsåtgärder (nytt låssystem/kodlås-porttelefon, nya garagetak, nya utomhuslampor, tilläggsasfaltering) finansierade med fondmedel, vilket orsakade årets förlust. Utöver ordinarie föreningsstämma 2025-05-21 hölls en extra föreningsstämma 2025-08-26, och årsavgifterna höjdes med 6 % från 2025-01-01.
Fler föreningar i Karlskoga
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB Brf Löten
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB Brf Löten?
Årsavgiften var 674 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB Brf Löten?
Föreningen hade lån på 53 miljoner kronor på balansdagen. 23 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 9 % villkorsändras 2026, 10 % villkorsändras 2027, 29 % villkorsändras 2028, 28 % villkorsändras 2029. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i HSB Brf Löten utvecklats?
Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 4 178 kr/kvm till 4 000 kr/kvm (−4 %) och årsavgiften steg från 620 kr/kvm till 674 kr/kvm (+9 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 2 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på HSB Brf Löten?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 2 årsredovisningar 2022–2025. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2025, HSB Bostadsrättsförening Löten i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2022, HSB Bostadsrättsförening Löten i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se