Skuldsättning kr/kvm totalyta · räkenskapsåret 2025
1 633kr/kvm
Klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men energikostnaderna ligger klart över snittet.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Handelsbankenränta 1,68 % · villkorsändras 2026-12-01 | 2 457 436 kr |
| Handelsbankenränta 1,79 % · villkorsändras 2027-01-30 | 2 504 370 kr |
| Handelsbankenränta 4,2 % · villkorsändras 2027-03-30 | 976 554 kr |
| Handelsbankenränta 2,78 % · villkorsändras 2027-03-30 | 2 490 455 kr |
| Handelsbankenränta 4,16 % · villkorsändras 2028-03-30 | 3 125 000 kr |
| Handelsbankenränta 1,6 % · villkorsändras 2026-03-30 | 3 548 892 kr |
| Handelsbankenränta 3,23 % · villkorsändras 2029-09-30 | 2 705 658 kr |
| Summa | 17 808 365 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 9 kr/kvm och år (2026) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 1,2 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger i linje med snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal per kvm totalyta: 1 633 kr/kvm.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart under snittet, och under de 130 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar bara 3 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2018–2025
Från räkenskapsåret 2018 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 2 291 kr/kvm till 1 865 kr/kvm (−19 %) och årsavgiften steg från 488 kr/kvm till 743 kr/kvm (+52 %).
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2 291 | 2 291bostadsrättsyta | 488 | – | 1 142 991 | 686 500 |
| 2022 | 2 187 | 2 187bostadsrättsyta | 488 | – | 339 399 | 451 343 |
| 2023 | 2 004 | 1 755totalyta | 672 | 153 | 525 538 | 452 980 |
| 2024 | 1 890 | 1 655totalyta | 694 | 114 | 142 486 | 441 242 |
| 2025 | 1 865 | 1 633totalyta | 743 | 107 | 420 864 | 440 673 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2018–2025.
Resultat och sparande
Årets resultat: 420 864 kr — varav avskrivningar 605 934 kr och räntekostnader 440 673 kr.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Under 2025 höjdes årsavgifterna med 6 %”
- ”Årsavgifterna beräknas höjas med 2% 2026-01-01.”
Underhåll
Underhållsplan: 2025.
Planerat underhåll
- Enligt underhållsplan (30-årig underhållsplan, uppdaterad 2025); avsättningsbehov till fonden för yttre underhåll om 302 tkr i budget för nästa år
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2025: Två stycken tvättmaskiner
- 2025: Fasadtvätt
- 2025: Linjemålning parkering
- 2019: Fönsterbyte
- 2013: Fasadmålning
- 2012: Byte lägenhetsdörrar, lås och låssystem
- 2010: Ny takbeläggning
- 2009: Ny takbeläggning
… och 1 äldre i årsredovisningen.
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 776400-1454
- Boarea bostadsrätt
- 9 549 kvm
- Total yta
- 10 906 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Karlskoga-Degerfors (administrativ förvaltning); Karlskoga Alltjänst (yttre förvaltning); Samhall (städning)
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Föreningens 30-åriga underhållsplan uppdaterades under 2025 och ligger till grund för styrelsens beslut om fondering/ianspråktagande av fondmedel. Stadgeenlig fastighetsbesiktning genomfördes 2025-09-18. Årsavgifterna höjdes med 6 % under 2025 (parkeringsavgifter höjdes med 25–70 kr).
Fler föreningar i Karlskoga
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB Brf Lyriken 2
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB Brf Lyriken 2?
Årsavgiften var 743 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB Brf Lyriken 2?
Föreningen hade lån på 18 miljoner kronor på balansdagen. 20 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 14 % villkorsändras 2026, 34 % villkorsändras 2027, 18 % villkorsändras 2028, 15 % villkorsändras 2029. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i HSB Brf Lyriken 2 utvecklats?
Från räkenskapsåret 2018 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 2 291 kr/kvm till 1 865 kr/kvm (−19 %) och årsavgiften steg från 488 kr/kvm till 743 kr/kvm (+52 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 5 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på HSB Brf Lyriken 2?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 5 årsredovisningar 2018–2025. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2025, HSB Brf Lyriken 2 i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2024, HSB Brf Lyriken 2 i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2023, HSB Brf Lyriken 2 i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2022, HSB Brf Lyriken 2 i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2018, HSB Brf Lyriken 2 i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se