Velja

Brf Malen

Helsingborg42 lägenheter

Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025

9 167kr/kvm

Energikostnaderna ligger klart över snittet, och skuldsättningen ligger klart över snittet på 7 200 kr/kvm.

Höga energikostnaderHög skuldsättning
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

Lånen — får du en räntesmäll på köpet?

LångivareBeloppRäntaVillkorsändras
Stadshypotek2 347 025 kr2,83 %2027-01-30
Stadshypotek5 505 991 kr4,03 %2026-01-30
StadshypotekTabellen anger "Bindning lån" 2027-03-28, som avviker något från räntebindningsdagen 2027-03-30.4 636 922 kr3,01 %2027-03-30
StadshypotekTabellen anger "Bindning lån" 2030-09-01, som avviker från räntebindningsdagen 2030-03-02.2 857 503 kr3,02 %2030-03-02
Stadshypotek1 950 000 kr2,97 %2029-06-01
Stadshypotek1 925 000 kr3,21 %2028-03-30
Summa19 222 441 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
29 % · 6 mkr
2027
36 % · 7 mkr
2028
10 % · 2 mkr
2029
10 % · 2 mkr
2030
15 % · 3 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) blir räntekostnaden som mest 30 kr/kvm och år LÄGRE än i dag — motsvarande 2,9 % av dagens avgiftsintäkter.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Nyckeltalen — mot nationella riktvärden

Årsavgift per kvm1 027 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm9 167 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm (Finansinspektionen, 2024)

Skuldsättningen ligger klart över snittet i FI:s stickprov.

Sparande per kvm141 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger i linje med snittet.

Räntekänslighet9 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 9 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.

Energikostnad per kvm293 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Resultat och sparande

Årets resultat: −363 724 kr — varav avskrivningar 475 042 kr och räntekostnader 595 430 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om förlusten: ”Årets underskott på -363 724 kr beror främst på högre avskrivningar sedan föreningen 2025 övergick till K3, vilket delar upp fastighetens värde i komponenter och ger högre avskrivningar än tidigare. Avskrivningarna påverkar inte föreningens likviditet eller framtida betalningsförmåga; styrelsen arbetar aktivt för att förbättra den ekonomiska ställningen.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • Avgifter höjdes med 4% 2024-04-01.
  • Styrelsen har beslutat om att höja avgifterna 17% 2025-02-01.
  • Föreningen har beslutat att höja årsavgiften med 5% från 2026-01-01.

Underhåll

Underhållsplan: 2025-01-10.

Planerat underhåll

  • Relining av avlopp i bottenplatta
  • Målning av trapphus
  • Asfaltering av p-platser

Utfört underhåll (senaste posterna)

  • 2025: Takbyte
  • 2025: Ny belysning i källare och vind
  • 2025: Filmning och kartering av dagvatten- och avloppsstam

Om föreningen

Organisationsnummer
769606-4182
Boarea bostadsrätt
2 097 kvm
Total yta
2 097 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Nordvästra Skåne
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Underhållsplanen uppdaterades av HSB Skåne 10 januari 2025 och fastigheten besiktigades 9 juli; takbyte, ny källar-/vindsbelysning samt filmning/kartering av dagvatten- och avloppsstam utfördes under året. Avgifterna höjdes 17% från 2025-02-01, och efter räkenskapsårets slut har styrelsen beslutat om ytterligare 5% höjning från 2026-01-01.

LägeHelsingborgSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Om underlaget

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Malen

Få ett mejl när en ny årsredovisning för föreningen analyseras.

Vanliga frågor

Hur hög är avgiften i Brf Malen?

Årsavgiften var 1 027 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Malen?

Föreningen hade lån på 19 miljoner kronor på balansdagen. 29 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 36 % villkorsändras 2027, 10 % villkorsändras 2028, 10 % villkorsändras 2029, 15 % villkorsändras 2030. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Malen?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Källor och antaganden

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: Augusti 2026

Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Malen
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se