Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2024/2025
4 948kr/kvm
Ett ovanligt högt sparande och klart lägre skuldsättning än snittföreningen.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp | Ränta | Villkorsändras |
|---|---|---|---|
| Stadshypotek AB | 6 550 000 kr | 3,85 % | 2027-04-30 |
| Stadshypotek AB | 8 150 000 kr | 2,97 % | 2025-12-02 |
| Stadshypotek AB | 8 750 000 kr | 2,47 % | 2027-03-30 |
| Stadshypotek AB | 8 800 000 kr | 0,9 % | 2026-06-01 |
| Stadshypotek AB | 8 600 000 kr | 2,73 % | 2025-10-30 |
| Stadshypotek AB | 4 350 000 kr | 3,2 % | 2029-03-30 |
| Stadshypotek AB | 4 350 000 kr | 3,1 % | 2028-03-30 |
| Summa | 49 550 000 kr | ||
Lånevolym per villkorsändringsår
När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 19 kr/kvm och år (2026) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 2,1 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-08-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm (Finansinspektionen, 2024)
Skuldsättningen ligger klart under snittet i FI:s stickprov.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar bara 5,9 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger i linje med snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Resultat och sparande
Årets resultat: 631 152 kr — varav avskrivningar 2 027 555 kr och räntekostnader 1 223 480 kr.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Den 1 oktober 2024 höjdes avgifterna med 5 %.”
- ”Styrelsen har beslutat att höja avgifterna 3 % den 1 oktober 2025.”
Underhåll
Underhållsplan: 2025-05-22.
Planerat underhåll
- Byte av tak
- Reparation av tegelfogar
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2025: Renovering av källartrappor samt räcken
- 2025: Dörrbyten
- 2022: Byte av entré- och källardörrar
- 2021: Utbyggnad av passagesystem
- 2020: Stambyte och badrumsrenovering
- 2017: Ombyggnad av bostadsrättslokal på Malmögatan 1
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 743000-1029
- Boarea bostadsrätt
- 9 305 kvm
- Total yta
- 10 014 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Nordvästra Skåne
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Under året renoverades källartrappor och räcken samt genomfördes dörrbyten; en pågående nyanläggning avseende källartrappor (1 056 875 kr) beräknas färdigställas hösten 2025. Avgifterna höjdes med 5 % 1 oktober 2024 och styrelsen har beslutat om ytterligare 3 % höjning 1 oktober 2025; underhållsplanen uppdaterades 2025-05-22.
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2024/2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB Brf Malmgården
Få ett mejl när en ny årsredovisning för föreningen analyseras.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB Brf Malmgården?
Årsavgiften var 903 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2024/2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB Brf Malmgården?
Föreningen hade lån på 50 miljoner kronor på balansdagen. 52 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 31 % villkorsändras 2027, 9 % villkorsändras 2028, 9 % villkorsändras 2029. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Sätter Velja betyg på HSB Brf Malmgården?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2024/2025. · Senast uppdaterad: Augusti 2026
- Årsredovisning 2024/2025, HSB Brf Malmgården i Helsingborg
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se