Hoppa till innehållet
Velja

HSB Brf Munken

Klippan52 lägenheter

Skuldsättning kr/kvm totalyta · räkenskapsåret 2025

1 440kr/kvm

Klart lägre skuldsättning än snittföreningen och ett ovanligt högt sparande — men energikostnaderna ligger över snittet.

Låg skuldsättningHögt sparande
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Swedbank Hypotekränta 2,81 % · villkorsändras 2026-03-282 356 228 kr
Stadshypotek ABränta 1,26 % · villkorsändras 2026-06-30820 000 kr
Stadshypotek ABränta 3,04 % · villkorsändras 2028-06-301 360 992 kr
Stadshypotek ABränta 2,58 % · villkorsändras 2027-03-302 866 644 kr
Summa7 403 864 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
43 % · 3,2 mkr
2027
39 % · 2,9 mkr
2028
18 % · 1,4 mkr

Ränteomsättningen är i stort sett genomförd — räntekostnaden ändras som mest med 5 kr/kvm och år jämfört med i dag.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm845 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta1 562 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal per kvm totalyta: 1 440 kr/kvm.

Sparande per kvm210 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart över snittet.

Räntekänslighet1,8 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar bara 1,8 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.

Energikostnad per kvm218 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: 338 729 kr — varav avskrivningar 642 828 kr och räntekostnader 202 362 kr.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Styrelsen har beslutat om en avgiftshöjning på 3% den 1 januari 2026.”
  • ”Den 1 januari 2025 höjdes årsavgiften med 2,5%.”

Underhållsplan: april 2025.

Planerat underhåll

  • Asfaltering
  • Byte av fönster/fönsterdörrar
  • Översyn av elstammar
  • Byte värmeledningar och radiatorer
  • Besiktning och ev. byte av dränledningar

Utfört underhåll

  • 2025: Målat av fasader
  • 2025: Utfört plåtning av fönster
  • 2025: Bytt tak på gemensamhetshuset
Organisationsnummer
737600-0779
Boarea bostadsrätt
4 740 kvm
Total yta
5 140 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Nordvästra Skåne
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Stadgeenlig fastighetsbesiktning utfördes av Anticimex samt av besiktningsman från HSB Skåne i april 2025 och underhållsplanen uppdaterades. Föreningen målade om fasader, plåtade om fönster och bytte tak på gemensamhetshuset under året, samt extraamorterade 1 miljon kr på lånen. Årsavgiften höjdes med 2,5% från 1 januari 2025, och styrelsen har beslutat om ytterligare en höjning på 3% från 1 januari 2026.

LägeKlippanSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka HSB Brf Munken

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i HSB Brf Munken?

Årsavgiften var 845 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i HSB Brf Munken?

Föreningen hade lån på 7 miljoner kronor på balansdagen. 43 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 39 % villkorsändras 2027, 18 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på HSB Brf Munken?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2025, HSB Brf Munken i Klippan
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se