Hoppa till innehållet
Velja

HSB BRF Östberga

Stockholm857 lägenheterByggd 1957Tomträtt

Skuldsättning kr/kvm totalyta · räkenskapsåret 2024

4 461kr/kvm

Ett ovanligt högt sparande och klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men energikostnaderna ligger klart över snittet.

Högt sparandeLåg skuldsättningHöga energikostnader
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Stadshypotekränta 3,82 % · villkorsändras 2026-04-307 220 058 kr
Stadshypotekränta 3,09 % · villkorsändras 2025-05-139 950 000 kr
Stadshypotekränta 3,77 % · villkorsändras 2026-01-3016 258 875 kr
Stadshypotekränta 0,81 % · villkorsändras 2026-03-016 600 000 kr
Stadshypotekränta 1,06 % · villkorsändras 2025-06-019 136 207 kr
Stadshypotekränta 1,06 % · villkorsändras 2025-06-0113 847 500 kr
Stadshypotekränta 0,81 % · villkorsändras 2026-03-0130 033 810 kr
Stadshypotekränta 0,71 % · villkorsändras 2025-12-0112 375 504 kr
Stadshypotekränta 3,64 % · villkorsändras 2026-01-3012 234 633 kr
Stadshypotekränta 3,58 % · villkorsändras 2026-01-3034 737 500 kr
Stadshypotekränta 3,82 % · villkorsändras 2026-04-3012 542 278 kr
Stadshypotekränta 3,73 % · villkorsändras 2026-06-0113 731 000 kr
Stadshypotekränta 2,61 % · villkorsändras 2027-04-3014 250 000 kr
Stadshypotekränta 3,89 % · villkorsändras 2027-06-0115 602 400 kr
Stadshypotekränta 4,14 % · villkorsändras 2028-03-015 915 256 kr
Stadshypotekränta 4,14 % · villkorsändras 2028-03-017 140 597 kr
Stadshypotekränta 4,14 % · villkorsändras 2028-03-0112 996 896 kr
Stadshypotekränta 3,55 % · villkorsändras 2028-03-0117 162 142 kr
Stadshypotekränta 3,16 % · villkorsändras 2028-06-3015 950 000 kr
Stadshypotekränta 2,54 % · villkorsändras 2028-09-304 987 500 kr
Stadshypotekränta 2,54 % · villkorsändras 2028-09-304 987 500 kr
Stadshypotekränta 4,41 % · villkorsändras 2028-09-3025 706 215 kr
Summa303 365 871 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
59 % · 179 mkr
2027
10 % · 30 mkr
2028
31 % · 95 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 11 kr/kvm och år (2026) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 1,1 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2024-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm932 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta5 014 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal per kvm totalyta: 4 461 kr/kvm.

Sparande per kvm212 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart över snittet.

Räntekänslighet5,4 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar bara 5,4 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.

Energikostnad per kvm299 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: 1 962 369 kr — varav avskrivningar 8 781 299 kr och räntekostnader 8 120 176 kr.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Föreningen förändrade årsavgifterna senast den 1 feb 2024 då avgifterna höjdes med 2%.”
  • ”styrelsen beslutat om att höja årsavgiften med 3% från och med 2025-02-01”

Underhållsplan: april 2024.

Planerat underhåll

  • 2024: Ventilationsarbeten (pågående)
  • 2025: Renovering av 5 st tvättstugor
  • 2025: Undercentral
  • 2025: Målning portar och uppgångar
  • 2025: Ladd-platser
  • 2025: Iordningställande av lokal

Utfört underhåll (senaste posterna)

  • 2024: Lokaler
  • 2024: Tvättstugor
  • 2024: Installationer led-belysning
  • 2024: Stamspolning
  • 2024: Takarbeten
  • 2024: Oljning utomhusmöbler, bänkar och dörrar
  • 2023: Ombyggnation lokal till bostadsrätt
  • 2023: Dräneringsarbeten

… och 9 äldre i årsredovisningen.

Föreningen äger inte marken — den innehas med tomträtt, med en avgäld på 3 268 000 kr per år (avtalet löper till 2027). När avgälden omförhandlas kan den stiga kraftigt — en avgiftsrisk vid sidan av räntan.
Organisationsnummer
702002-6816
Boarea bostadsrätt
60 499 kvm
Total yta
68 000 kvm
Ekonomisk förvaltning
Riksbyggen
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Föreningen har under året påbörjat ett projekt med att byta ut samtliga fläktar/ventilation, som fortlöper till 2027. Efter räkenskapsårets utgång fortsätter projektet med etapp 2 (2025), etapp 3 (2026) och etapp 4 (2027), finansierat med ytterligare lån och framtida avgiftshöjningar.

LägeStockholmStockholms länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2024 (ur mäklarens objektsdokument — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka HSB BRF Östberga

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i HSB BRF Östberga?

Årsavgiften var 932 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2024. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i HSB BRF Östberga?

Föreningen hade lån på 303 miljoner kronor på balansdagen. 59 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 10 % villkorsändras 2027, 31 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på HSB BRF Östberga?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2024. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2024, HSB BRF Östberga
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se