Velja

Brf Ralva

Helsingborg6 lägenheterByggd 1930

Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025

6 128kr/kvm

Lägre skuldsättning än snittföreningen — men sparandet ligger klart under snittföreningens.

Låg skuldsättningLågt sparande
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

Lånen — får du en räntesmäll på köpet?

LångivareBeloppRäntaVillkorsändras
Handelsbanken1 084 250 kr4,02 %2027-10-30
Stadshypotek AB852 000 kr1,37 %2026-09-01
Handelsbanken296 000 kr3,4 %2026-03-03
Handelsbanken795 000 kr3,4 %2026-03-03
Summa3 027 250 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
36 % · 1 mkr
2026
28 % · 1 mkr
2027
36 % · 1 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 15 kr/kvm och år (2026) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 1,8 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Nyckeltalen — mot nationella riktvärden

Årsavgift per kvm840 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm6 128 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm (Finansinspektionen, 2024)

Skuldsättningen ligger under snittet i FI:s stickprov.

Sparande per kvm125 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart under snittet, och under de 130 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.

Räntekänslighet7,2 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 7,2 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.

Energikostnad per kvm196 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger i linje med snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Resultat och sparande

Årets resultat: −47 486 kr — varav avskrivningar 109 868 kr och räntekostnader 96 825 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om förlusten: ”Årets förlust är marginell och kommer att justeras i kommande bokslut. En hyreshöjning för att möta kommande kostnadsökningar kommer att göras samt en översyn av föreningens fasta kostnader.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • En hyreshöjning för att möta kommande kostnadsökningar kommer att göras samt en översyn av våra fasta kostnader.

Underhåll

Underhållsplan: 2025 (underhållsplan upprättad 2023, gäller t.o.m. 2030).

Årsredovisningen redovisar inget specificerat underhåll. Det betyder inte att inget är planerat — be styrelsen om underhållsplanen.

Om föreningen

Organisationsnummer
769615-4017
Boarea bostadsrätt
499 kvm
Total yta
494 kvm
Ekonomisk förvaltning
SBC (Sveriges BostadsrättsCentrum)
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Efter verksamhetsåret har endast löpande underhåll utförts. Ingen ägarförändring bland medlemmarna har skett under året.

LägeHelsingborgSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Om underlaget

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Ralva

Få ett mejl när en ny årsredovisning för föreningen analyseras.

Vanliga frågor

Hur hög är avgiften i Brf Ralva?

Årsavgiften var 840 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Ralva?

Föreningen hade lån på 3 miljoner kronor på balansdagen. 36 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 28 % villkorsändras 2026, 36 % villkorsändras 2027. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Ralva?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Källor och antaganden

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: Augusti 2026

Årsredovisning 2025, Brf Ralva
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se