Skuldsättning kr/kvm bostadsrättsyta · räkenskapsåret 2024
2 020kr/kvm
Klart lägre skuldsättning än snittföreningen och ett ovanligt högt sparande.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Swedbank Hypotekränta 3,68 % · villkorsändras 2025-12-22 | 3 061 410 kr |
| Swedbank Hypotekränta 4,19 % · villkorsändras 2029-08-24 | 1 490 459 kr |
| Swedbank Hypotekränta 4,47 % · villkorsändras 2026-08-25 | 1 490 458 kr |
| Stadshypotekränta 4,32 % · villkorsändras 2032-10-30 | 928 487 kr |
| Swedbank Hypotekränta 1,77 % · villkorsändras 2027-09-24 | 4 857 307 kr |
| SBABränta 3,29 % · villkorsändras 2029-01-15Tabellens ursprungliga värden var ränta 1,03 % och villkorsändringsdag 2025-02-12. Lånet omsattes 2025-02-12 (efter balansdagen) och fick enligt not 17 ny ränta 3,29 % med bindningstid till 2029-01-15. | 4 337 500 kr |
| SBABränta 4,05 % · villkorsändras 2030-03-18 | 3 912 500 kr |
| Stadshypotekränta 1,91 % · villkorsändras 2028-09-01 | 4 437 500 kr |
| Summa | 24 515 621 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
Ränteomsättningen är i stort sett genomförd — räntekostnaden ändras som mest med 3 kr/kvm och år jämfört med i dag.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2024-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger klart under snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar bara 3 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart under snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2023–2024
Från räkenskapsåret 2023 till 2024: skulden per kvm bostadsrättsyta låg kvar kring 2 035 kr/kvm, årsavgiften steg från 604 kr/kvm till 617 kr/kvm (+2 %) och sparandet låg kvar kring 196 kr/kvm.
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 2 054 | 2 038bostadsrättsyta | 604 | 199 | −569 958 | 568 077 |
| 2024 | 2 035 | 2 020bostadsrättsyta | 617 | 196 | 746 362 | 664 654 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2023–2024.
Resultat och sparande
Årets resultat: 746 362 kr — varav avskrivningar 1 465 322 kr och räntekostnader 664 654 kr.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Årsavgifterna höjdes med 2% 2024, hyror för garage var oförändrade.”
- ”Årsavgifterna beräknas höjas med 4% 2025-01-01, hyror för garage beräknas vara oförändrade under 2025.”
Underhåll
Underhållsplan: 2024.
Planerat underhåll
- Nedtagning av träd, inklusive återplantering
- Upprustning av källartrappor (successivt)
- Målning av fasad på Rosen samt staket/plank i området
- Utbyte av gärdsgård
- Asfaltering mm vid garage (vid Rosen, nedre och mellersta Rosendal)
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2024: Nytt förråd mellan hus 2 och 17
- 2024: Ny lekpark upprustad
- 2024: Underarbete och asfaltering vid garagen i övre Rosendal
- 2023: 2 stycken källartrappor utbytta/omgjutna
- 2023: Hus 9 och 17, dränering
- 2022: Målning av hus
- 2022: Byte av garageportar
- 2022: Installation av laddboxar (9 st)
… och 4 äldre i årsredovisningen.
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 716411-5235
- Boarea bostadsrätt
- 12 045 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Karlskoga-Degerfors
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Föreningens 30-åriga underhållsplan uppdaterades under 2024. Under året uppfördes ett nytt förråd mellan hus 2 och 17, lekparken rustades upp och underarbete/asfaltering utfördes vid garagen i övre Rosendal, och en stadgeenlig fastighetsbesiktning genomfördes 2024-09-11. Föreningen redovisade ett positivt resultat efter finansiella poster på 746 362 kr (mot -569 958 kr föregående år), och styrelsen beräknar att höja årsavgifterna med 4 % från 2025-01-01.
Fler föreningar i Karlskoga
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2024 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB brf Rosendal
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB brf Rosendal?
Årsavgiften var 617 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2024. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB brf Rosendal?
Föreningen hade lån på 25 miljoner kronor på balansdagen. 19 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 20 % villkorsändras 2027, 18 % villkorsändras 2028, 24 % villkorsändras 2029, 16 % villkorsändras 2030, 4 % villkorsändras 2032. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i HSB brf Rosendal utvecklats?
Från räkenskapsåret 2023 till 2024: skulden per kvm bostadsrättsyta låg kvar kring 2 035 kr/kvm, årsavgiften steg från 604 kr/kvm till 617 kr/kvm (+2 %) och sparandet låg kvar kring 196 kr/kvm. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 2 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på HSB brf Rosendal?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2024; utvecklingen bygger på 2 årsredovisningar 2023–2024. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2024, HSB brf Rosendal i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2023, HSB brf Rosendal i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se