Hoppa till innehållet
Velja

Brf SBC Ruuth

Helsingborg7 lägenheter

Skuldsättning kr/kvm totalyta · räkenskapsåret 2025

4 266kr/kvm

Ett ovanligt högt sparande och klart lägre skuldsättning än snittföreningen.

Högt sparandeLåg skuldsättningLåga energikostnader
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Stadshypotek ABränta 2,93 % · villkorsändras 2030-06-30874 000 kr
Stadshypotek ABränta 0,93 % · villkorsändras 2026-03-302 500 000 kr
Stadshypotek ABränta 1,46 % · villkorsändras 2028-03-30983 000 kr
Stadshypotek ABränta 3,21 % · villkorsändras 2029-12-30838 500 kr
Summa5 195 500 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
48 % · 2,5 mkr
2028
19 % · 1,0 mkr
2029
16 % · 0,8 mkr
2030
17 % · 0,9 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 63 kr/kvm och år (2028) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 8,8 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm725 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger under snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta5 201 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal per kvm totalyta: 4 266 kr/kvm.

Sparande per kvm247 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart över snittet.

Räntekänslighet7,2 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 7,2 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.

Energikostnad per kvm167 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart under snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: −1 704 kr — varav avskrivningar 179 130 kr och räntekostnader 89 152 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: "Årsavgiften höjdes med 3,5 % från 1 april 2025. Under året förekommer mer underhåll jämfört med föregående år. Styrelsen kommer att fortlöpande bedöma föreningens ekonomi och kommer, vid behov, att höja avgifterna ytterligare."

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Årsavgiften höjdes med 3,5 % från 1 april 2025.”

Årsredovisningen anger ingen uppdaterad underhållsplan — fråga styrelsen.

Planerat underhåll

  • 2026: Separation av dagvatten/avloppsvatten (beräknas klart under hösten 2026)

Utfört underhåll

  • 2018: Fönsterbyte gatufasad samt ny takpapp och målning fasad
  • 2017: Färdigställande av yttre arbeten (terrass) efter omläggning tak
  • 2014: Fönsterbyte och fasadrenovering gårdsfasad (Norr) samt byte av utrymningsdörr från lokalerna; fiber installerat till samtliga lokaler och lägenheter, anslutning till Helsingborgs stadsnät
  • 2012: Källarfönster/portar/sockel, målning
  • 2010: Renovering av balkonger
  • 2008: Byte källarytterdörrar
  • 2004: Gemensam uteplats
  • 2002: Rörstambyte (delvis i samband med ombyggnaden), omputsning gårdsfasad, elstambyte, nyinstallation hiss
Organisationsnummer
716439-3428
Boarea bostadsrätt
999 kvm
Total yta
1 218 kvm
Redovisning
K2

Väsentliga händelser: "Underhåll pågår med separation av dagvatten/avloppsvatten, beräknas klart hösten 2026. Styrelseledamoten Anders Persson avled under året."

LägeHelsingborgSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf SBC Ruuth

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf SBC Ruuth?

Årsavgiften var 725 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf SBC Ruuth?

Föreningen hade lån på 5 miljoner kronor på balansdagen. 48 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 19 % villkorsändras 2028, 16 % villkorsändras 2029, 17 % villkorsändras 2030. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf SBC Ruuth?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen SBC Ruuth
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se