Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025
4 124kr/kvm
Klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men energikostnaderna ligger klart över snittet.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Stadshypotekränta 4,99 % · villkorsändras 2026-09-30 | 639 600 kr |
| Stadshypotekränta 3,18 % · villkorsändras 2028-10-30 | 5 913 242 kr |
| Stadshypotekränta 1,94 % · villkorsändras 2029-12-01 | 2 697 339 kr |
| Stadshypotekränta 1,55 % · villkorsändras 2026-06-01 | 2 710 407 kr |
| Stadshypotekränta 3,63 % · villkorsändras 2030-12-01 | 3 177 750 kr |
| Stadshypotekränta 3,77 % · villkorsändras 2029-03-30 | 2 059 408 kr |
| Stadshypotekränta 1,68 % · villkorsändras 2026-12-01 | 2 397 866 kr |
| Stadshypotekränta 4,11 % · villkorsändras 2027-12-01 | 5 300 224 kr |
| Stadshypotekränta 4,23 % · villkorsändras 2027-12-01 | 2 222 120 kr |
| Stadshypotekränta 4,2 % · villkorsändras 2028-12-01 | 2 222 120 kr |
| Summa | 29 340 076 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
Ränteomsättningen är i stort sett genomförd — räntekostnaden ändras som mest med 7 kr/kvm och år jämfört med i dag.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal: 4 124 kr/kvm.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger under snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar bara 5 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2022–2025
Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 4 660 kr/kvm till 4 259 kr/kvm (−9 %) och årsavgiften steg från 829 kr/kvm till 922 kr/kvm (+11 %).
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 4 660 | 4 660bostadsrättsyta | 829 | – | 294 640 | 577 978 |
| 2023 | 4 603 | 4 307 | 825 | 147 | −157 769 | 684 873 |
| 2024 | 4 505 | 4 215totalyta | 862 | 142 | 147 600 | 804 028 |
| 2025 | 4 259 | 4 124 | 922 | 137 | −999 641 | 893 785 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2022–2025.
Resultat och sparande
Årets resultat: −999 641 kr — varav avskrivningar 795 070 kr och räntekostnader 893 785 kr.
Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Uppkommen förlust beror på att större underhållsåtgärder har utförts under året. Åtgärderna är av periodisk karaktär och har finansierats med hjälp av medel som reserverats tidigare år, varför underskottet inte påverkar föreningens förmåga att finansiera framtida ekonomiska åtaganden.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Årsavgifter höjdes med 7%.”
- ”Varm och kallgarage, carport samt bilplatser höjdes med 3 % under 2025”
- ”Årsavgifter beräknas höjas med 4% fr o m 2026-01-01.”
- ”Varm och kallgarage, carport samt bilplatser beräknas höjas med 2 % fr o m 2026-01-01”
Underhåll
Underhållsplan: 2025.
Planerat underhåll
- Armaturer på vindarna byts ut
- Sopskåpen oljas in
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2025: Laga vattenläcka Bergmästarevägen 9-13
- 2025: Tvättmaskin
- 2025: Dränering hus Bergmästarevägen 9
- 2025: OVK
- 2025: Relining Hopslagarevägen 16, Bergmästarvägen 15
- 2025: Nya armaturer källaringångar och garagen
- 2024: Relining på Bergmästarev 9 och Hopslagarev 14
- 2023: Installerat porttelefon, taken på balkongerna
… och 13 äldre i årsredovisningen.
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 776400-0829
- Boarea bostadsrätt
- 6 889 kvm
- Total yta
- 7 115 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Karlskoga-Degerfors
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Föreningen genomförde under 2025 flera underhållsåtgärder (bl.a. relining av två fastigheter, dränering och lagning av vattenläcka), finansierade med tidigare reserverade fondmedel (1 178 480 kr togs i anspråk ur fonden för yttre underhåll), vilket gav ett negativt årsresultat på -999 641 kr. Underhållsplanen (30-årig) uppdaterades under året. Årsavgifterna höjdes med 7 % och garage/carport/bilplatser med 3 % under 2025, med ytterligare höjningar på 4 % respektive 2 % beslutade från 2026-01-01.
Fler föreningar i Karlskoga
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB Brf Solhagen
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB Brf Solhagen?
Årsavgiften var 922 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB Brf Solhagen?
Föreningen hade lån på 29 miljoner kronor på balansdagen. 11 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 8 % villkorsändras 2026, 26 % villkorsändras 2027, 28 % villkorsändras 2028, 16 % villkorsändras 2029, 11 % villkorsändras 2030. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i HSB Brf Solhagen utvecklats?
Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 4 660 kr/kvm till 4 259 kr/kvm (−9 %) och årsavgiften steg från 829 kr/kvm till 922 kr/kvm (+11 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 4 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på HSB Brf Solhagen?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 4 årsredovisningar 2022–2025. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2025, HSB Bostadsrättsförening Solhagen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2024, HSB Bostadsrättsförening Solhagen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2023, HSB Bostadsrättsförening Solhagen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2022, HSB Bostadsrättsförening Solhagen i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se