Hoppa till innehållet
Velja

HSB Brf Traktorn

Karlskoga102 lägenheterByggd 1950

Skuldsättning kr/kvm · årsredovisningens nyckeltal räkenskapsåret 2025

831kr/kvm

Klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men sparandet ligger klart under snittföreningens.

Låg skuldsättningLågt sparandeHöga energikostnader
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Swedbank Hypotekränta 2,15 % · villkorsändras 2026-11-25720 831 kr
Stadshypotekränta 4,16 % · villkorsändras 2028-03-30698 450 kr
Swedbank Hypotekränta 3,61 % · villkorsändras 2027-11-25528 218 kr
Swedbank Hypotekränta 3,02 % · villkorsändras 2028-08-25Tabellen anger löptid 2025-08-25 (tidigare än ränteändringsdagen) — troligen ett skrivfel i originaldokumentet; ränteändringsdagen 2028-08-25 används här.220 668 kr
Swedbank Hypotekränta 2,07 % · villkorsändras 2026-12-22384 000 kr
Swedbank Hypotekränta 1,95 % · villkorsändras 2026-09-24682 461 kr
Stadshypotekränta 1,46 % · villkorsändras 2026-01-30677 818 kr
Stadshypotekränta 2,78 % · villkorsändras 2027-03-30595 920 kr
Swedbank Hypotekränta 3,11 % · villkorsändras 2027-05-25Nytt lån under 2025 (ingen jämförelsesiffra för 2024).1 468 674 kr
Summa5 977 040 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
23 % · 1,4 mkr
2026
18 % · 1,1 mkr
2027
43 % · 2,6 mkr
2028
15 % · 0,9 mkr

Ränteomsättningen är i stort sett genomförd — räntekostnaden ändras som mest med 4 kr/kvm och år jämfört med i dag.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm706 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger under snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta1 036 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal: 831 kr/kvm.

Sparande per kvm64 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart under snittet, och under de 130 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.

Räntekänslighet1 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar bara 1 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.

Energikostnad per kvm304 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 1 199 kr/kvm till 1 036 kr/kvm (−14 %) och årsavgiften steg från 653 kr/kvm till 706 kr/kvm (+8 %).

Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr

FöreningenFI:s snitt 2024
ÅrSkuld/kvm bostadsrättsytaNyckeltalet i årsredovisningenÅrsavgift/kvmSparande/kvmÅrets resultatRäntekostnader
20221 1991 199bostadsrättsyta653–187 846140 215
20231 144918ytbas okänd65316−736 423151 162
20241 090875ytbas okänd68065−18 017149 000
20251 036831ytbas okänd70664−106 588161 530

Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2022–2025.

Årets resultat: −106 588 kr — varav avskrivningar 415 593 kr och räntekostnader 161 530 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Årets förlust beror på att större periodiskt underhåll utförts under året, finansierat med tidigare reserverade medel (fond för yttre underhåll) — underskottet påverkar därför inte föreningens förmåga att finansiera framtida ekonomiska åtaganden.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Årsavgifterna höjdes med 4% under 2025.”
  • ”Årsavgifterna höjs med 6% fr o m 2026-01-01.”

Underhållsplan: 2025.

Planerat underhåll

  • 2026: Relining på Såningsvägen 2 och 4 (ca 1 miljon kr, beslutad efter balansdagen, arbetet påbörjas i början av 2026)
  • Målning på parkeringsrutor

Utfört underhåll (senaste posterna)

  • 2025: Relining på Kilstavägen 1
  • 2025: Asfaltering på Såningsvägen
  • 2024: Nytt passersystem
  • 2023: Nya tvättmaskiner
  • 2023: Nya p-platser och 6 st laddstolpar
  • 2020: Tvättning garageportar samt fasader
  • 2019: Underhållsreparationer av balkonger
  • 2017: Byte av garagetak

… och 5 äldre i årsredovisningen.

Organisationsnummer
776400-0803
Boarea bostadsrätt
5 772 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Karlskoga-Degerfors
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Efter räkenskapsårets slut har styrelsen beslutat om relining på Såningsvägen 2 och 4 till en kostnad på ca 1 miljon kr; arbetet påbörjas i början av 2026. Under året höjdes årsavgifterna med 4 %, och underhållsplanen (30-årig) uppdaterades.

LägeKarlskogaÖrebro länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka HSB Brf Traktorn

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i HSB Brf Traktorn?

Årsavgiften var 706 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i HSB Brf Traktorn?

Föreningen hade lån på 6 miljoner kronor på balansdagen. 23 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 18 % villkorsändras 2026, 43 % villkorsändras 2027, 15 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Hur har ekonomin i HSB Brf Traktorn utvecklats?

Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 1 199 kr/kvm till 1 036 kr/kvm (−14 %) och årsavgiften steg från 653 kr/kvm till 706 kr/kvm (+8 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 4 årsredovisningar.

Sätter Velja betyg på HSB Brf Traktorn?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 4 årsredovisningar 2022–2025. · Senast uppdaterad: september 2026

Årsredovisning 2025, HSB Bostadsrättsförening Traktorn i Karlskoga
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2024, HSB Bostadsrättsförening Traktorn i Karlskoga
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2023, HSB Bostadsrättsförening Traktorn i Karlskoga
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2022, HSB Bostadsrättsförening Traktorn i Karlskoga
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se