Hoppa till innehållet
Velja

Brf Tullporten

Ängelholm22 lägenheter

Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025

7 530kr/kvm

Ett ovanligt högt sparande.

Högt sparande
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Nordearänta 1,25 % · villkorsändras 2026-03-185 238 750 kr
Stadshypotekränta 2,43 % · villkorsändras 2027-03-305 238 750 kr
Stadshypotekränta 3,26 % · villkorsändras 2028-03-305 238 750 kr
Stadshypotekränta 2,9 % · villkorsändras 2026-12-01315 000 kr
Summa16 031 250 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
33 % · 5,2 mkr
2026
2 % · 0,3 mkr
2027
33 % · 5,2 mkr
2028
33 % · 5,2 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 47 kr/kvm och år (2027) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 6,6 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm717 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger under snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta7 530 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger i linje med snittet i FI:s stickprov.

Sparande per kvm206 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart över snittet.

Räntekänslighet11 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 11 % högre årsavgifter — över de 10 % där SBAB rekommenderar närmare granskning.

Energikostnad per kvm204 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger i linje med snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: −829 469 kr — varav avskrivningar 1 258 503 kr och räntekostnader 373 235 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningens underskott 2025 beror på avskrivning av byggnad, vilket inte påverkar likviditeten. Föreningen höjde årsavgifterna den 1 januari 2026 med 4 % och hade ett positivt kassaflöde under 2025.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Den 1 januari 2026 höjdes årsavgifterna med 4%.”

Underhållsplan: 2025.

Årsredovisningen redovisar inget specificerat underhåll. Det betyder inte att inget är planerat — be styrelsen om underhållsplanen.

Organisationsnummer
769637-1264
Boarea bostadsrätt
2 129 kvm
Total yta
2 129 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Nordvästra Skåne
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Föreningen upprättade en underhållsplan som fastställdes 2025. Från den 1 januari 2026 höjdes årsavgifterna med 4 %, och föreningens likvida medel i Handelsbanken uppgick till 1 209 837 kr vid årets slut.

LägeÄngelholmSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Tullporten

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Tullporten?

Årsavgiften var 717 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Tullporten?

Föreningen hade lån på 16 miljoner kronor på balansdagen. 33 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 2 % villkorsändras 2026, 33 % villkorsändras 2027, 33 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Tullporten?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Tullporten i Ängelholm
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se