Hoppa till innehållet
Velja

Brf Tura

Helsingborg47 lägenheterByggd 2021

Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2025

13 723kr/kvm

Ett ovanligt högt sparande och energikostnader under snittet — men skuldsättningen ligger klart över snittet på 7 200 kr/kvm.

Högt sparandeHög skuldsättning
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
Nordea Hypotek ABränta 1,53 % · villkorsändras 2026-12-1617 134 526 kr
Nordea Hypotek ABränta 2,67 % · villkorsändras 2026-12-167 817 264 kr
Stadshypotekränta 2,59 % · villkorsändras 2027-12-308 067 257 kr
Stadshypotekränta 2,81 % · villkorsändras 2028-12-307 817 261 kr
Stadshypotekränta 2,96 % · villkorsändras 2029-12-308 567 280 kr
Summa49 403 588 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

2026
51 % · 25 mkr
2027
16 % · 8,1 mkr
2028
16 % · 7,8 mkr
2029
17 % · 8,6 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 81 kr/kvm och år (2028) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 8,3 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm974 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta14 144 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart över snittet i FI:s stickprov, och över de 10 000 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning. Årsredovisningens eget nyckeltal: 13 723 kr/kvm.

Sparande per kvm269 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart över snittet.

Räntekänslighet14,5 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 14,5 % högre årsavgifter — över de 10 % där SBAB rekommenderar närmare granskning.

Energikostnad per kvm180 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger under snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 15 297 kr/kvm till 14 144 kr/kvm (−8 %).

Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr

FöreningenFI:s snitt 2024
ÅrSkuld/kvm bostadsrättsytaNyckeltalet i årsredovisningenÅrsavgift/kvmSparande/kvmÅrets resultatRäntekostnader
202215 29714 842––−563 784706 286
202315 10314 655918324−1 436 8841 232 464
202414 48014 480955394−1 400 2251 181 177
202514 14413 723974269−1 654 7771 355 515

Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2022–2025.

Årets resultat: −1 654 777 kr — varav avskrivningar 2 682 289 kr och räntekostnader 1 355 515 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningens underskott beror främst på avskrivningar, som inte påverkar likviditeten. Styrelsen följer den ekonomiska utvecklingen löpande och har genomfört avgiftshöjningar om 7 % (2024), 3 % (2025) och 1,5 % (2026) samt extra amorteringar under 2024 och 2025 för att stärka den långsiktiga ekonomin. Kassaflödet från den löpande verksamheten var positivt, 1 160 405 kr.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Årsavgiften kunde hållas till en begränsad höjning om 1,5 % den 1 januari 2026.”

Årsredovisningen anger ingen uppdaterad underhållsplan — fråga styrelsen.

Planerat underhåll

  • 2026: Säkerhetsbesiktning/taksäkerhet
  • 2030: Rensning av ventilationskanaler
  • Årligt underhåll av tre-rör-ut

Utfört underhåll

  • 2025: Hissarna har uppgraderats med DX-styrsystem, vilket säkrar både nödkommunikation och drift
  • 2025: Svartvattenrören i vakuumsystemet har bytts till större dimension
  • 2025: Underhållsspolning av värmeväxlare har genomförts
Organisationsnummer
769636-6066
Boarea bostadsrätt
3 493 kvm
Total yta
3 600 kvm
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Föreningen erhöll 2024 retroaktiv investeringsmoms (881 047 kr) och statligt elstöd (92 949 kr), vilket möjliggjorde en extra amortering om 1,5 mkr 2024. Under 2025 gjordes ytterligare en extra amortering om 500 000 kr. Hissarnas styrsystem uppgraderades och svartvattenrören i vakuumsystemet byttes.

LägeHelsingborgSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Tura

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Tura?

Årsavgiften var 974 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Tura?

Föreningen hade lån på 49 miljoner kronor på balansdagen. 51 % villkorsändras 2026, 16 % villkorsändras 2027, 16 % villkorsändras 2028, 17 % villkorsändras 2029. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Hur har ekonomin i Brf Tura utvecklats?

Från räkenskapsåret 2022 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 15 297 kr/kvm till 14 144 kr/kvm (−8 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 4 årsredovisningar.

Sätter Velja betyg på Brf Tura?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 4 årsredovisningar 2022–2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Tura
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2024, Bostadsrättsföreningen Tura
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2023, Bostadsrättsföreningen Tura
Originaldokument (PDF)
Årsredovisning 2022, Bostadsrättsföreningen Tura
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se