Hoppa till innehållet
Velja

Brf Uven 10

Helsingborg16 lägenheter

Skuldsättning kr/kvm totalyta · räkenskapsåret 2025

8 074kr/kvm

Sparandet ligger klart under snittföreningens, och energikostnaderna ligger klart över snittet.

Lågt sparandeHöga energikostnaderHög skuldsättning
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
SEBränta 3,16 % · villkorsändras 2027-04-285 850 000 kr
SEBränta 3,16 % · villkorsändras 2027-04-283 500 000 kr
Summa9 350 000 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

2027
100 % · 9,4 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) blir räntekostnaden som mest 10 kr/kvm och år LÄGRE än i dag — motsvarande 1,2 % av dagens avgiftsintäkter.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm844 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta8 682 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart över snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal per kvm totalyta: 8 074 kr/kvm.

Sparande per kvm22 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart under snittet, och under de 130 kr/kvm där SBAB rekommenderar närmare granskning.

Räntekänslighet10 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 10 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.

Energikostnad per kvm249 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: −251 823 kr — varav avskrivningar 229 875 kr och räntekostnader 295 965 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om resultatet och finansieringen, enligt årsredovisningen: Föreningens underskott 2025 beror till största delen på avskrivningar av byggnad och inventarier. Avskrivningarna påverkar inte föreningens likviditet. Styrelsen är medveten om underskottet och arbetar aktivt med att förbättra föreningens ekonomiska ställning.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Föreningen höjde sina avgifter med 3 % 1 januari 2025.”
  • ”Den 1 januari 2026 höjs avgifterna med 12 %.”

Underhållsplan: december 2024.

Planerat underhåll

  • Ventilation i elcentral
  • Dränering källaryttervägg (putssläpp på väggar och fuktgenomslag i källarvägg)
  • Avrinning balkonger
  • Fönsterrenovering
  • Badrumsrenovering hyresrätt

Utfört underhåll

  • 2025: Förberedande underhållsåtgärder för OVK-besiktning; planerat underhåll utfört för 46 966 kr
Organisationsnummer
769622-2160
Boarea bostadsrätt
1 077 kvm
Total yta
1 158 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Nordvästra Skåne
Redovisning
K2

Väsentliga händelser: Fastighetsbesiktning genomfördes av Åkermans Ingenjörsbyrå 2018-09 och underhållsplanen uppdaterades i december 2024; styrelsen har beställt en ny underhållsplan av HSB Skåne som väntas klar under 2026. Under året genomfördes förberedande underhållsåtgärder för OVK-besiktning, styrelsen beslutade att införa styrelsearvode, och avgifterna höjs med 12 % från 1 januari 2026.

LägeHelsingborgSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Uven 10

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Uven 10?

Årsavgiften var 844 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Uven 10?

Föreningen hade lån på 9 miljoner kronor på balansdagen. 100 % villkorsändras 2027. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Uven 10?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2025, Bostadsrättsföreningen Uven 10
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se