Velja

HSB Brf Vallmon

Bjuv53 lägenheterByggd 1961

Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2024/2025

1 186kr/kvm

Klart lägre skuldsättning än snittföreningen — men energikostnaderna ligger klart över snittet.

Låg skuldsättningHöga energikostnader
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

Lånen — får du en räntesmäll på köpet?

LångivareBeloppRäntaVillkorsändras
Stadshypotek975 000 kr4,34 %2028-03-01
Stadshypotek1 400 000 kr3,2 %2025-09-17
Stadshypotek3 000 000 kr2,84 %2027-07-30
Summa5 375 000 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
26 % · 1 mkr
2027
56 % · 3 mkr
2028
18 % · 1 mkr

Ränteomsättningen är i stort sett genomförd — räntekostnaden ändras som mest med 1 kr/kvm och år jämfört med i dag.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-08-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Nyckeltalen — mot nationella riktvärden

Årsavgift per kvm812 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger i linje med snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm1 186 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm (Finansinspektionen, 2024)

Skuldsättningen ligger klart under snittet i FI:s stickprov.

Sparande per kvm143 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger i linje med snittet.

Räntekänslighet1,5 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar bara 1,5 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.

Energikostnad per kvm347 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Resultat och sparande

Årets resultat: −47 330 kr — varav avskrivningar 371 561 kr och räntekostnader 104 200 kr.

Ett bokföringsmässigt minus är vanligt i föreningar med stora avskrivningar och säger lite om ekonomin. Sparandet per kvm ovan mäter vad verksamheten faktiskt lägger undan — det är den siffran som avgör om avgifterna bär husets slitage.

Föreningens egen upplysning om förlusten: ”Föreningens underskott beror bl.a. på ökade kostnader för fjärrvärme, vatten och avlopp. Styrelsen är medveten om underskottet och arbetar för att förbättra föreningens ekonomiska ställning; avgiften har höjts 6 % från 2024-10-01 och ytterligare 6 % från 2025-10-01. Föreningen har ett positivt kassaflöde från löpande verksamheten på 670 600 kr för året.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • Årsavgiften höjdes den 1 oktober 2024 med 6 %.
  • Styrelsen har beslutat att höja avgiften med 6 % den 1 oktober 2025.

Underhåll

Underhållsplan: 2025-02-01.

Planerat underhåll

  • Nytt värmesystem
  • Fasader

Utfört underhåll (senaste posterna)

  • 2008: Fönsterbyte
  • 2015: Relining av avloppsstammar, sticken till badrummen
  • 2025: Relining av samtliga avloppsrör (pågående; beräknad kostnad inkl. moms ca 2,1 mkr)
  • 2025: Byte av tak, 2 st, kostnad 542 250 kr (avskrivningstid 20 år)

Om föreningen

Organisationsnummer
743000-0906
Boarea bostadsrätt
4 533,5 kvm
Total yta
4 533,5 kvm
Ekonomisk förvaltning
HSB Nordvästra Skåne
Redovisning
K3

Väsentliga händelser: Föreningen har tagit upp ett nytt lån om 3 000 000 kr, bl.a. för att finansiera relining av avloppsrör, och har haft en läcka som är åtgärdad. Årsavgiften höjdes 6 % från 1 oktober 2024, och styrelsen har beslutat om ytterligare 6 % höjning från 1 oktober 2025.

LägeBjuvSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Om underlaget

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2024/2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka HSB Brf Vallmon

Få ett mejl när en ny årsredovisning för föreningen analyseras.

Vanliga frågor

Hur hög är avgiften i HSB Brf Vallmon?

Årsavgiften var 812 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2024/2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i HSB Brf Vallmon?

Föreningen hade lån på 5 miljoner kronor på balansdagen. 26 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 56 % villkorsändras 2027, 18 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på HSB Brf Vallmon?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Källor och antaganden

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2024/2025. · Senast uppdaterad: Augusti 2026

Årsredovisning 2024/2025, HSB Brf Vallmon i Bjuv
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se