Hoppa till innehållet
Velja

Brf Vemmenhygge

Malmö48 lägenheterByggd 1945

Skuldsättning kr/kvm · räkenskapsåret 2024

7 968kr/kvm

Ett ovanligt högt sparande — men energikostnaderna ligger klart över snittet.

Högt sparandeHöga energikostnaderHög skuldsättning
Testa räntescenarier för föreningen

BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal

LångivareBelopp
SWEDBANKränta 2,9 % · villkorsändras 2026-01-28Omförhandlat efter balansdagen: ny ränta 2,90% och ny villkorsändringsdag 2026-01-28 (tabellens ursprungliga värden var 3,60% / 2025-01-24)6 500 000 kr
SWEDBANKränta 1,9 % · villkorsändras 2026-08-256 550 000 kr
SWEDBANKränta 2,83 % · villkorsändras 2028-01-11Omförhandlat efter balansdagen: ny ränta 2,83% och ny villkorsändringsdag 2028-01-11 (tabellens ursprungliga värden var 3,13% / 2025-03-28)7 730 000 kr
Summa20 780 000 kr

Lånevolym per villkorsändringsår

rörligt
63 % · 13 mkr
2028
37 % · 7,7 mkr

När lånen villkorsändras till dagens räntenivå (2,9 %) stiger räntekostnaden som mest med 29 kr/kvm och år (2028) — vad räntan ensam motiverar motsvarar 3 % av dagens avgiftsintäkter. Om avgiften höjs bestämmer styrelsen.

Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2024-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.

Årsavgift per kvm939 kr/kvm

Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)

Avgiften ligger klart över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

Skuldsättning per kvm bostadsrättsyta8 355 kr/kvm

Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)

Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart över snittet i FI:s stickprov. Årsredovisningens eget nyckeltal: 7 968 kr/kvm.

Sparande per kvm219 kr/kvm

Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)

Sparandet ligger klart över snittet.

Räntekänslighet8,9 %

Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)

En procentenhets högre ränta motsvarar 8,9 % högre årsavgifter — mellan SBAB:s riktmärken 6 % och 10 %.

Energikostnad per kvm321 kr/kvm

Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)

Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.

Årets resultat: 188 323 kr — varav avskrivningar 382 510 kr och räntekostnader 702 956 kr.

Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:

  • ”Föreningens årsavgift ändrades 2024-02-01 då den höjdes med 8 %.”
  • ”Styrelsen beslutat om att höja årsavgiften med 3% från och med 2025-01-01.”

Underhållsplan: juli 2024.

Planerat underhåll

  • Enligt underhållsplan

Utfört underhåll (senaste posterna)

  • 2023: Installationer (underhållspolning 49 lgh)
  • 2022: Renovering av tvättstuga
  • 2021: Markytor (dränering och ny gårdsmiljö) (2021-2022)
  • 2020: Takterrass utrustning
  • 2019: Gårdsprojekt (avslutade under 2021); Gemensamma utrymmen (ny tork)
  • 2018: Installation av laddstolpar för elbilar; Underhåll av föreningens gård
  • 2017: Taktsäkerhet
  • 2016: Brandlarm i gemensamma utrymmen; Individuell el mätning, IMD

… och 9 äldre i årsredovisningen.

Organisationsnummer
769610-5746
Boarea bostadsrätt
2 487 kvm
Total yta
2 563 kvm
Ekonomisk förvaltning
Riksbyggen
Redovisning
K2

Väsentliga händelser: Under räkenskapsåret har inga händelser inträffat som väsentligt påverkar föreningens ekonomi. Två lån om totalt 14 230 000 kr har villkorsändring/förfall inom 12 månader och klassificeras som kortfristiga. Efter räkenskapsårets slut har inga väsentliga händelser inträffat, men lånen har omförhandlats till nya räntor och villkorsändringsdagar enligt not 15.

LägeMalmöSkåne länKartan visar kommunen. Föreningens byggnadsadress verifieras inte ur årsredovisningen ännu, så ingen gatukarta visas.

Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2024 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.

Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.

Bevaka Brf Vemmenhygge

Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.

Hur hög är avgiften i Brf Vemmenhygge?

Årsavgiften var 939 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2024. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.

När villkorsändras lånen i Brf Vemmenhygge?

Föreningen hade lån på 21 miljoner kronor på balansdagen. 63 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 37 % villkorsändras 2028. Källa: lånenoten i årsredovisningen.

Sätter Velja betyg på Brf Vemmenhygge?

Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.

Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2024. · Senast uppdaterad: augusti 2026

Årsredovisning 2024, Bostadsrättsföreningen Vemmenhygge
Originaldokument (PDF)
SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
2,9 % (juni 2026)
Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
7 200 kr/kvm (2024)
Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
778 kr/kvm (januari 2026)
Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
10 % (räkenskapsåret 2023)
SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
sbab.se