Skuldsättning kr/kvm bostadsrättsyta · räkenskapsåret 2025
2 251kr/kvm
Klart lägre skuldsättning än snittföreningen och ett ovanligt högt sparande — men energikostnaderna ligger klart över snittet.
BRF-kalkylen, förifylld med föreningens lån och nyckeltal
Lånen — får du en räntesmäll på köpet?
| Långivare | Belopp |
|---|---|
| Stadshypotekränta 2,08 % · villkorsändras 2029-09-30 | 539 800 kr |
| Stadshypotekränta 1,55 % · villkorsändras 2026-06-01 | 318 974 kr |
| Stadshypotekränta 3,53 % · villkorsändras 2029-01-30 | 480 208 kr |
| Stadshypotekränta 2,69 % · villkorsändras 2026-12-01 | 372 000 kr |
| Stadshypotekränta 3,16 % · villkorsändras 2028-12-01 | 282 000 kr |
| Stadshypotekränta 3,48 % · villkorsändras 2028-01-30 | 466 136 kr |
| Stadshypotekränta 3,01 % · villkorsändras 2028-09-01 | 657 500 kr |
| Stadshypotekränta 4,2 % · villkorsändras 2026-09-01 | 657 500 kr |
| Stadshypotekränta 4,19 % · villkorsändras 2027-09-01 | 1 467 500 kr |
| Stadshypotekränta 3,6 % · villkorsändras 2026-01-02Räntesatsen anges i tabellen med prefixet "fn" (för närvarande), vilket tyder på rörlig/aktuell ränta vid villkorsändringsdagen. | 631 750 kr |
| Summa | 5 873 368 kr |
Lånevolym per villkorsändringsår
Ränteomsättningen är i stort sett genomförd — räntekostnaden ändras som mest med 4 kr/kvm och år jämfört med i dag.
Snittränta för BRF-lån: 2,9 % (juni 2026, SCB Kreditdatabasen). Räntor och villkorsändringsdagar per balansdagen 2025-12-31 — omförhandlingar därefter kan ha ändrat bilden.
Nyckeltalen — mot nationella riktvärden
Snitt 778 kr/kvm (Nabo, januari 2026)
Avgiften ligger över snittet — varken högt eller lågt är i sig bättre: en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
Snitt 7 200 kr/kvm bostadsyta (Finansinspektionen, 2024; Nabo 7 117 kr/kvm räkenskapsåret 2023)
Skulden per kvm bostadsrättsyta ligger klart under snittet i FI:s stickprov.
Snitt 148 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2025)
Sparandet ligger klart över snittet.
Snitt 10 % (Nabo, räkenskapsåret 2023)
En procentenhets högre ränta motsvarar bara 2,6 % högre årsavgifter — under de 6 % som SBAB räknar som bra.
Snitt 203 kr/kvm (Nabo, räkenskapsåret 2023)
Energikostnaden ligger klart över snittet — hög energikostnad är både en avgiftspost och en indikation på renoveringsbehov.
Utvecklingen 2018–2025
Från räkenskapsåret 2018 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 2 452 kr/kvm till 2 251 kr/kvm (−8 %) och årsavgiften steg från 724 kr/kvm till 863 kr/kvm (+19 %).
Skuld per kvm bostadsrättsyta, kr
| År | Skuld/kvm bostadsrättsyta | Nyckeltalet i årsredovisningen | Årsavgift/kvm | Sparande/kvm | Årets resultat | Räntekostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2 452 | 2 452bostadsrättsyta | 724 | – | 550 166 | 87 049 |
| 2020 | 2 476 | 2 476bostadsrättsyta | 765 | – | 515 473 | 124 731 |
| 2022 | 2 384 | 2 384bostadsrättsyta | 796 | – | 353 780 | 145 262 |
| 2023 | 2 339 | 2 155ytbas okänd | 796 | 189 | 298 344 | 189 871 |
| 2024 | 2 297 | 2 116ytbas okänd | 812 | 171 | 255 178 | 202 069 |
| 2025 | 2 251 | 2 251bostadsrättsyta | 863 | 188 | 286 560 | 205 908 |
Belopp i kronor. Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur varje års lånenot och boarea (FI:s bas) och är därför jämförbar mellan åren. Nyckeltalet i årsredovisningen är föreningens eget tryckta tal; vilken yta det räknats på står under värdet, eftersom det kan skilja mellan åren. Källa: föreningens årsredovisningar 2018–2025.
Resultat och sparande
Årets resultat: 286 560 kr — varav avskrivningar 140 482 kr och räntekostnader 205 908 kr.
Beslutade avgiftsändringar enligt förvaltningsberättelsen:
- ”Årsavgifter och hyror för lokaler, garage och p-platser höjdes med 6,4% under 2025.”
- ”Årsavgifter och hyror för lokaler, garage och p-platser beräknas höjas med 4% 2026-01-01.”
Underhåll
Underhållsplan: 2025.
Planerat underhåll
- OVK i tre hus
Utfört underhåll (senaste posterna)
- 2025: Gjort iordning parkeringar där gräset växt in under bilarna, satt upp nya p-skyltar
- 2023: Byte av vattenmätare
- 2023: Byte av takfläkt
- 2022: Byte av takfläkt
- 2021: Byte av fjärrvärmeväxlare
- 2021: Byte av alla termostater
- 2020: Byte av ventiler, fjärrvärme
- 2020: Installerat ett system för utsugning av radon
… och 10 äldre i årsredovisningen.
Om föreningen
- Organisationsnummer
- 716411-5383
- Boarea bostadsrätt
- 2 609 kvm
- Ekonomisk förvaltning
- HSB Karlskoga-Degerfors (administrativ förvaltning); Karlskoga Trädgårdstjänst (städning och yttre förvaltning)
- Redovisning
- K3
Väsentliga händelser: Föreningen har en 30-årig underhållsplan som uppdaterades under 2025 och som ligger till grund för styrelsens beslut om fondering/ianspråktagande av fondmedel. Årsavgifter och hyror för lokaler, garage och p-platser höjdes med 6,4 % under 2025 och beräknas höjas med ytterligare 4 % från 2026-01-01.
Fler föreningar i Karlskoga
Om underlaget
Siffrorna kommer ur föreningens årsredovisning för räkenskapsåret 2025 (hämtad från föreningens/förvaltarens webbplats — originaldokumentet ↗), maskintolkad augusti 2026 och granskad före publicering. Kontrollsummor mot balansräkningen körs vid varje bygge.
Sitter du i styrelsen? Skicka senaste årsredovisningen eller begär rättelse: info@velja.se.
Bevaka HSB brf Vilan
Vi mejlar när föreningens nästa årsredovisning är analyserad här. Ett mejl, när det händer.
Vanliga frågor
Hur hög är avgiften i HSB brf Vilan?
Årsavgiften var 863 kr per kvadratmeter och år under räkenskapsåret 2025. Snittet bland Nabo-förvaltade föreningar var 778 kr/kvm i januari 2026. Varken högt eller lågt är i sig bättre — en låg avgift kan finansieras av ett för lågt sparande.
När villkorsändras lånen i HSB brf Vilan?
Föreningen hade lån på 6 miljoner kronor på balansdagen. 27 % löper rörligt eller har passerad villkorsändringsdag, 6 % villkorsändras 2026, 25 % villkorsändras 2027, 24 % villkorsändras 2028, 17 % villkorsändras 2029. Källa: lånenoten i årsredovisningen.
Hur har ekonomin i HSB brf Vilan utvecklats?
Från räkenskapsåret 2018 till 2025: skulden per kvm bostadsrättsyta sjönk från 2 452 kr/kvm till 2 251 kr/kvm (−8 %) och årsavgiften steg från 724 kr/kvm till 863 kr/kvm (+19 %). Skulden per kvm bostadsrättsyta räknas ur lånenoten och boarean i varje årsredovisning; jämförelsen bygger på 6 årsredovisningar.
Sätter Velja betyg på HSB brf Vilan?
Nej. Velja sätter inga betyg på bostadsrättsföreningar — sidan visar föreningens egna siffror ur årsredovisningen, lästa mot namngivna nationella riktvärden, och när lånens villkorsändringar infaller. Bedömningen är din; underlaget ska vara ärligt.
Källor och antaganden
Föreningens siffror avser räkenskapsåret 2025; utvecklingen bygger på 6 årsredovisningar 2018–2025. · Senast uppdaterad: september 2026
- Årsredovisning 2025, HSB brf Vilan i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2024, HSB brf Vilan i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2023, HSB brf Vilan i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2022, HSB brf Vilan i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2020, HSB brf Vilan i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- Årsredovisning 2018, HSB brf Vilan i Karlskoga
- Originaldokument (PDF)
- SCB, Kreditdatabasen (KRITA)
- 2,9 % (juni 2026)
- Finansinspektionen, Den svenska bolånemarknaden (april 2025)
- 7 200 kr/kvm (2024)
- Nabo — genomsnittlig skuldsättning per kvm bostadsrättsyta (2 250 förvaltade föreningar)
- 7 117 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittligt sparande (2 700+ förvaltade föreningar)
- 148 kr/kvm (räkenskapsåret 2025)
- Nabo — genomsnittlig årsavgift (2 700 förvaltade föreningar)
- 778 kr/kvm (januari 2026)
- Nabo — genomsnittlig energikostnad (2 250 förvaltade föreningar)
- 203 kr/kvm (räkenskapsåret 2023)
- Nabo — genomsnittlig räntekänslighet (2 250 förvaltade föreningar)
- 10 % (räkenskapsåret 2023)
- SBAB — tolkningsband för nyckeltalen
- sbab.se