Alvägens Förskola
Barn per årsarbetare
5,4
Barn per barngrupp
14,6
Förskollärlegitimation
27,9 %
Antal inskrivna barn
117
Personaltäthet genomsnittligt (5,4 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Alvägens Förskola
Alvägens Förskola är en kommunal förskola i Eskilstuna utan särskild pedagogisk inriktning. Den har 5,4 barn per årsarbetare, vilket är något högre än både Eskilstuna-snittet (5,3) och rikssnittet (5,1) — det betyder färre vuxna per barn än genomsnittet. Förskolan ligger i Södermanlands län och är en av 73 kommunala förskolor i kommunen.
Grupperna är genomsnittligt stora med 14,6 barn per barngrupp, vilket är högre än Eskilstuna-snittet (14,1) men lägre än rikssnittet (15,7). Andelen legitimerade förskollärare är 27,9 procent, vilket ligger betydligt under både kommunsnittet (40,1 procent) och rikssnittet (43,8 procent). För att få en känsla för verksamheten och förstå hur personalen är sammansatt bör du besöka förskolan och fråga om kölistuationen och hur arbetslaget är utbildat.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Eskilstuna
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Nora Idrottsförskola Fristående | 3,2 | Jämför |
| Näshulta Fristående Förskola Fristående | 3,3 | Jämför |
| Lek´N Roll Fristående | 3,6 | Jämför |
| Eskilstuna Friluftsförskola Balsta Fristående | 3,8 | Jämför |
| Föräldrakooperativet Nyckelpigan Fristående | 3,9 | Jämför |
| Eskilstuna Fria Förskola Brunnsbacken Fristående | 4,0 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Alvägens Förskola?
Alvägens Förskola har 5.4 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Alvägens Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Alvägens Förskola är 14.6 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Alvägens Förskola kommunal eller fristående?
Alvägens Förskola är en kommunal förskola i Eskilstuna.
Hur ansöker jag till Alvägens Förskola?
Du ansöker via Eskilstunas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Eskilstuna är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Alvägens Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)