Askhagsvägen 10
Barn per årsarbetare
5,5
Barn per barngrupp
20,0
Förskollärlegitimation
39,8 %
Antal inskrivna barn
40
Personaltäthet genomsnittligt (5,5 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Askhagsvägen 10
Askhagsvägen 10 är en kommunal förskola i Linköping utan särskild pedagogisk inriktning. Personaltätheten ligger på 5,5 barn per årsarbetare, vilket är högre än både Linköpings snitt (5,1) och rikssnittet (5,1) — det betyder färre vuxna per barn än genomsnittet.
Grupperna är större här än i jämförelsen: 20 barn per barngrupp mot 17,2 i kommunen och 15,7 i riket. Andelen legitimerade förskollärare är 39,8 procent, vilket ligger över både kommunsnittet (37,3 procent) och rikssnittet (43,8 procent) — alltså högre än kommunalt snitt men under rikssnitt. För att få en känsla för hur det fungerar i praktiken bör du besöka förskolan, fråga om kön och se hur personalen arbetar med barngruppen.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Linköping
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Kilen Fristående | 2,8 | Jämför |
| Fanjunkaregatan 122 Kommunal | 3,1 | Jämför |
| Konstruktörsgatan 29 Kommunal | 3,3 | Jämför |
| Linblomman Fristående | 3,6 | Jämför |
| Vårdsberg Kyrkby 1 Kommunal | 3,6 | Jämför |
| Kyrkbacken Fristående | 3,7 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Askhagsvägen 10?
Askhagsvägen 10 har 5.5 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Askhagsvägen 10?
Genomsnittlig gruppstorlek på Askhagsvägen 10 är 20 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Askhagsvägen 10 kommunal eller fristående?
Askhagsvägen 10 är en kommunal förskola i Linköping.
Hur ansöker jag till Askhagsvägen 10?
Du ansöker via Linköpings förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Linköping är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Askhagsvägen 10. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)