Björnungarnas Förskola
Barn per årsarbetare
4,1
Barn per barngrupp
14,0
Förskollärlegitimation
29,1 %
Antal inskrivna barn
28
Personaltäthet bra (4,1 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Björnungarnas Förskola
Björnungarnas Förskola är en fristående förskola i Ystad, Skåne län. Personaltätheten är 4,1 barn per årsarbetare, vilket är bättre än både kommunsnittet på 5,3 och rikssnittet på 5,1 — färre barn per vuxen innebär mer tid för varje barn. Det är ett av få områden där förskolan ligger över genomsnittet.
Grupperna är mindre än genomsnittet: 14 barn per barngrupp mot 16 i kommunen och 15,7 i riket. Andelen legitimerade förskollärare är dock betydligt lägre än snitte — 29,1 procent här jämfört med 61,4 procent i Ystad kommun och 43,8 procent nationellt. Besök förskolan och fråga om hur personalen är sammansatt och vilken utbildning de andra medarbetarna har, eftersom statistiken inte berättar något om pedagogiken eller stämningen på plats.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Ystad
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Bladlusen Fristående | 4,0 | Jämför |
| Löderups Förskola Kommunal | 4,5 | Jämför |
| Bus Förskola Fristående | 4,8 | Jämför |
| Svarte Förskola Kommunal | 4,9 | Jämför |
| Hedeskoga Förskola Kommunal | 4,9 | Jämför |
| Nattugglan Kommunal | 5,0 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Björnungarnas Förskola?
Björnungarnas Förskola har 4.1 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Björnungarnas Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Björnungarnas Förskola är 14 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Björnungarnas Förskola kommunal eller fristående?
Björnungarnas Förskola är en fristående förskola i Ystad.
Hur ansöker jag till Björnungarnas Förskola?
Du ansöker via Ystads förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Ystad är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Björnungarnas Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)