Velja

Emmylunds Förskola

Kommunal

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

5,3

Barn per barngrupp

16,8

Förskollärlegitimation

54,9 %

Antal inskrivna barn

67

Personaltäthet genomsnittligt (5,3 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Emmylunds Förskola

Emmylunds Förskola är en kommunal förskola i Sala kommun, Västmanlands län, utan särskild pedagogisk inriktning. Personaltätheten ligger på 5,3 barn per årsarbetare — något högre än både kommunsnittet (5,2) och rikssnittet (5,1), vilket betyder færre vuxna per barn än genomsnittet.

Grupperna är större här än normen: 16,8 barn per barngrupp jämfört med 14,4 i kommunen och 15,7 i riket. Andelen legitimerade förskollärare är 54,9 procent, vilket är betydligt högre än både kommunsnittet (43 procent) och rikssnittet (43,8 procent). För att få en känsla för verksamheten bör du besöka förskolan och fråga om arbetssituationen för personalen och hur grupperna fungerar i praktiken.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
5,3
Kommun snitt
5,2
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
16,8
Kommun snitt
14,4
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
54,9 %
Kommun snitt
43,0 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Sala

Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.

FörskolaBarn/åaJämför
Föräldrakooperativet Regnbågen
Fristående
4,3
Ekeby Förskola
Kommunal
4,5
Kilbo Förskola
Kommunal
4,5
Förskolan Lek&Lär Kumla Kyrkby
Fristående
4,8
Ängshagens Förskola
Kommunal
4,9
Dibber Bråstaborg Förskola
Fristående
5,0

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Emmylunds Förskola?

Emmylunds Förskola har 5.3 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Emmylunds Förskola?

Genomsnittlig gruppstorlek på Emmylunds Förskola är 16.8 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Emmylunds Förskola kommunal eller fristående?

Emmylunds Förskola är en kommunal förskola i Sala.

Hur ansöker jag till Emmylunds Förskola?

Du ansöker via Salas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Sala är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Emmylunds Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få notis när vi uppdaterar förskoledata

Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)