Förskolan Bergviksvägen 89 A
Barn per årsarbetare
6,3
Barn per barngrupp
18,0
Förskollärlegitimation
34,8 %
Antal inskrivna barn
36
Personaltäthet under snitt (6,3 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Förskolan Bergviksvägen 89 A
Förskolan Bergviksvägen 89 A är en kommunal förskola i Stockholm. Med 6,3 barn per årsarbetare ligger den högre än både kommunsnittet (4,9) och rikssnittet (5,1) — det betyder färre vuxna per barn än genomsnittet, vilket är en belastningsindikator värd att uppmärksamma.
Barngrupperna är på 18 barn, vilket är större än både Stockholms genomsnitt på 14,9 och rikssnittet på 15,7. Andelen legitimerade förskollärare är 34,8 procent, något högre än kommunsnittet (33,7 procent) men betydligt lägre än rikssnittet (43,8 procent). För att få en bättre känsla för verksamheten bör du besöka förskolan, se hur den fungerar i praktiken och fråga om nuvarande köläge.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Stockholm
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Förskolan Reimers, Specialförskola Kommunal | 0,9 | Jämför |
| Förskolan Blågull Kommunal | 0,9 | Jämför |
| Förskolan Nyfiken Fristående | 1,0 | Jämför |
| Förskolan Starrängen Kommunal | 1,9 | Jämför |
| Rälsen Bromsten Fristående | 2,3 | Jämför |
| Förskolan Butterfly Pupporna Fristående | 2,6 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Förskolan Bergviksvägen 89 A?
Förskolan Bergviksvägen 89 A har 6.3 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Förskolan Bergviksvägen 89 A?
Genomsnittlig gruppstorlek på Förskolan Bergviksvägen 89 A är 18 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Förskolan Bergviksvägen 89 A kommunal eller fristående?
Förskolan Bergviksvägen 89 A är en kommunal förskola i Stockholm.
Hur ansöker jag till Förskolan Bergviksvägen 89 A?
Du ansöker via Stockholms förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Stockholm är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Förskolan Bergviksvägen 89 A. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)