Förskolan I Ur Och Skur Täppan
Barn per årsarbetare
4,5
Barn per barngrupp
17,0
Förskollärlegitimation
46,7 %
Antal inskrivna barn
17
Personaltäthet bra (4,5 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Förskolan I Ur Och Skur Täppan
Förskolan I Ur Och Skur Täppan är en fristående förskola i Stockholm med inriktning på friluftspedagogik — fokus på utevistelse och naturupplevelser som pedagogisk metod. Personaltätheten är 4,5 barn per årsarbetare, vilket är bättre än både kommunsnittet (4,9) och rikssnittet (5,1). Det betyder att personalen har något mindre betväning per anställd här än genomsnittet.
Barngruppen är större här än i jämförelsen — 17 barn per grupp mot 14,9 i kommunen och 15,7 i riket. Andelen legitimerade förskollärare är 46,7 procent, vilket är högre än både kommunsnittet (33,7 procent) och rikssnittet (43,8 procent). För att få en känsla för hur det fungerar i praktiken bör du besöka förskolan och fråga om köläget och hur personalen organiserar arbetet i de större grupperna.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Stockholm
Förskolor med samma inriktning visas först.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| I Ur Och Skur Vinterelvan Fristående | 4,2 | Jämför |
| Förskolan I Ur Och Skur Vindivil Fristående | 4,4 | Jämför |
| Förskolan Tumlaren I Ur Och Skur Fristående | 4,5 | Jämför |
| Förskolan I Ur Och Skur, Trollsländan Fristående | 4,8 | Jämför |
| Förskolan Kåsan I Ur Och Skur Fristående | 5,1 | Jämför |
| Förskolan I Ur Och Skur Västanvind Fristående | 5,3 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Förskolan I Ur Och Skur Täppan?
Förskolan I Ur Och Skur Täppan har 4.5 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Förskolan I Ur Och Skur Täppan?
Genomsnittlig gruppstorlek på Förskolan I Ur Och Skur Täppan är 17 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Förskolan I Ur Och Skur Täppan kommunal eller fristående?
Förskolan I Ur Och Skur Täppan är en fristående förskola i Stockholm med inriktning I Ur och Skur.
Hur ansöker jag till Förskolan I Ur Och Skur Täppan?
Du ansöker via Stockholms förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Stockholm är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Förskolan I Ur Och Skur Täppan. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)