Velja

Förskolan Kryssningen

Kommunal

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

4,6

Barn per barngrupp

14,3

Förskollärlegitimation

46,1 %

Antal inskrivna barn

43

Personaltäthet bra (4,6 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Förskolan Kryssningen

Förskolan Kryssningen är en kommunal förskola i Stockholm. Med 4,6 barn per årsarbetare har förskolan lägre personaltäthet än både Stockholms kommunsnitt (4,9) och rikssnittet (5,1) — det betyder färre barn per vuxen, vilket är en fördel.

Grupperna är på i genomsnitt 14,3 barn, vilket är något under kommunsnittet på 14,9 och rikssnittet på 15,7. Andelen legitimerade förskollärare är 46,1 procent, högre än både kommunsnittet (33,7) och rikssnittet (43,8). För att få en fullständig bild bör du besöka förskolan och fråga om köläget och hur personalen arbetar med barnen i vardagen.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
4,6
Kommun snitt
4,9
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
14,3
Kommun snitt
14,9
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
46,1 %
Kommun snitt
33,7 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Stockholm

Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.

FörskolaBarn/åaJämför
Förskolan Reimers, Specialförskola
Kommunal
0,9
Förskolan Blågull
Kommunal
0,9
Förskolan Nyfiken
Fristående
1,0
Förskolan Starrängen
Kommunal
1,9
Rälsen Bromsten
Fristående
2,3
Förskolan Butterfly Pupporna
Fristående
2,6

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Förskolan Kryssningen?

Förskolan Kryssningen har 4.6 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Förskolan Kryssningen?

Genomsnittlig gruppstorlek på Förskolan Kryssningen är 14.3 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Förskolan Kryssningen kommunal eller fristående?

Förskolan Kryssningen är en kommunal förskola i Stockholm.

Hur ansöker jag till Förskolan Kryssningen?

Du ansöker via Stockholms förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Stockholm är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Förskolan Kryssningen. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få notis när vi uppdaterar förskoledata

Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)