Förskolan Lyktan
Barn per årsarbetare
4,4
Barn per barngrupp
22,0
Förskollärlegitimation
50,2 %
Antal inskrivna barn
22
Personaltäthet bra (4,4 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Förskolan Lyktan
Förskolan Lyktan är en fristående förskola i Alvesta kommun, Kronobergs län. Personaltätheten här är 4.4 barn per årsarbetare, vilket är bättre än både kommunsnittet (5.2) och rikssnittet (5.1) — färre barn per personal är fördelaktigt. Det betyder att förskolan har något mer personal per barn än genomsnittet.
Grupperna är större här än normen: 22 barn per barngrupp mot 15.3 i kommunen och 15.7 i riket. Andelen legitimerade förskollärare är 50.2 procent, vilket ligger över både kommunsnittet (42 procent) och rikssnittet (43.8 procent). För att få en känsla för hur förskolan fungerar i praktiken bör du besöka och fråga om köläget och hur personalen hanterar de större grupperna.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Alvesta
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Föräldrakooperativet Bullerbyn Fristående | 3,5 | Jämför |
| Kvarngårdens Förskola Kommunal | 4,4 | Jämför |
| Slätthögs Förskola Kommunal | 4,9 | Jämför |
| Hjortsberga Förskola Kommunal | 5,0 | Jämför |
| Ängagårdens Förskola Kommunal | 5,1 | Jämför |
| Aringsås Förskola Kommunal | 5,2 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Förskolan Lyktan?
Förskolan Lyktan har 4.4 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Förskolan Lyktan?
Genomsnittlig gruppstorlek på Förskolan Lyktan är 22 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Förskolan Lyktan kommunal eller fristående?
Förskolan Lyktan är en fristående förskola i Alvesta.
Hur ansöker jag till Förskolan Lyktan?
Du ansöker via Alvestas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Alvesta är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Förskolan Lyktan. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)