Velja

Förskolan Rosteriet

Kommunal

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

6,1

Barn per barngrupp

17,2

Förskollärlegitimation

28,6 %

Antal inskrivna barn

86

Personaltäthet under snitt (6,1 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Förskolan Rosteriet

Förskolan Rosteriet är en kommunal förskola i Stockholm. Personaltätheten här är 6,1 barn per årsarbetare, vilket är högre än både Stockholms kommunsnitt (4,9) och rikssnittet (5,1) — det betyder att varje anställd har fler barn att ta hand om än genomsnittet. Det är en indikator värd att notera när du värderar köer och arbetsmiljö.

Grupperna är i genomsnitt 17,2 barn stora, vilket också ligger över kommunsnittet på 14,9 och rikssnittet på 15,7. Andelen legitimerade förskollärare är 28,6 procent, under både kommunsnittet (33,7 procent) och rikssnittet (43,8 procent). För att få en känsla för vad detta betyder i praktiken bör du besöka förskolan, observera barngrupper och fråga personalen om bemanning och köer.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
6,1
Kommun snitt
4,9
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
17,2
Kommun snitt
14,9
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
28,6 %
Kommun snitt
33,7 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Stockholm

Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.

FörskolaBarn/åaJämför
Förskolan Reimers, Specialförskola
Kommunal
0,9
Förskolan Blågull
Kommunal
0,9
Förskolan Nyfiken
Fristående
1,0
Förskolan Starrängen
Kommunal
1,9
Rälsen Bromsten
Fristående
2,3
Förskolan Butterfly Pupporna
Fristående
2,6

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Förskolan Rosteriet?

Förskolan Rosteriet har 6.1 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Förskolan Rosteriet?

Genomsnittlig gruppstorlek på Förskolan Rosteriet är 17.2 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Förskolan Rosteriet kommunal eller fristående?

Förskolan Rosteriet är en kommunal förskola i Stockholm.

Hur ansöker jag till Förskolan Rosteriet?

Du ansöker via Stockholms förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Stockholm är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Förskolan Rosteriet. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få notis när vi uppdaterar förskoledata

Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)