Geijer Förskola
Barn per årsarbetare
5,5
Barn per barngrupp
16,0
Förskollärlegitimation
54,4 %
Antal inskrivna barn
128
Personaltäthet genomsnittligt (5,5 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Geijer Förskola
Geijer Förskola är en kommunal förskola i Sundsvall. På personaltätheten är den något sämre utrustad än både kommunsnittet och rikssnittet: 5,5 barn per årsarbetare, jämfört med 5,0 i Sundsvall och 5,1 nationellt. Det innebär något färre vuxna per barn än genomsnittet.
Barngrupperna är ungefär samma storlek som kommunsnittet — 16 barn per grupp mot 16,1 i Sundsvall — men något större än riksgenomsnittet på 15,7 barn. Andelen legitimerade förskollärare är dock högre här: 54,4 procent mot 45,0 procent i kommunen och 43,8 procent nationellt. För att få en känsla för pedagogiken och arbetsmiljön bör du besöka förskolan och fråga om köer och hur personalen arbetar med barngrupperna.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Sundsvall
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Anundgårds Förskola Kommunal | 2,7 | Jämför |
| Drakstadens Förskola Fristående | 2,8 | Jämför |
| Sörängsbackens Förskola Kommunal | 3,3 | Jämför |
| Klockarbergets Förskola Kommunal | 3,4 | Jämför |
| Metropols Förskola Kommunal | 3,7 | Jämför |
| Lidens Förskola Kommunal | 3,8 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Geijer Förskola?
Geijer Förskola har 5.5 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Geijer Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Geijer Förskola är 16 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Geijer Förskola kommunal eller fristående?
Geijer Förskola är en kommunal förskola i Sundsvall.
Hur ansöker jag till Geijer Förskola?
Du ansöker via Sundsvalls förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Sundsvall är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Geijer Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)