Glasmästaren Förskola
Barn per årsarbetare
5,4
Barn per barngrupp
18,0
Förskollärlegitimation
54,8 %
Antal inskrivna barn
54
Personaltäthet genomsnittligt (5,4 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Glasmästaren Förskola
Glasmästaren är en kommunal förskola i Gotland utan särskild pedagogisk inriktning. Personaltätheten är 5,4 barn per årsarbetare, vilket är högre än både kommunsnittet (4,7) och rikssnittet (5,1) — med andra ord färre vuxna per barn än genomsnittet.
Grupperna är större här än i genomsnitt: 18 barn per barngrupp mot 14,8 i kommunen och 15,7 riksvitt. Andelen legitimerade förskollärare är 54,8 procent, vilket ligger över både kommunsnittet (50,7) och rikssnittet (43,8). För att få en känsla för hur förskolan fungerar i praktiken bör du besöka den och fråga om aktuell kö och gruppsammansättningar.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Gotland
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Heden/Myggan Förskola Kommunal | 0,7 | Jämför |
| Föräldrakooperativet Lyckan Fristående | 3,0 | Jämför |
| Hellvi Förskola Fristående Fristående | 3,1 | Jämför |
| Uteförskolan Alla Årstider Fristående | 3,7 | Jämför |
| Öja Förskola Kommunal | 3,8 | Jämför |
| Roma Skogsgläntan Förskola Kommunal | 3,8 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Glasmästaren Förskola?
Glasmästaren Förskola har 5.4 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Glasmästaren Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Glasmästaren Förskola är 18 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Glasmästaren Förskola kommunal eller fristående?
Glasmästaren Förskola är en kommunal förskola i Gotland.
Hur ansöker jag till Glasmästaren Förskola?
Du ansöker via Gotlands förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Gotland är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Glasmästaren Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)